Mesajul lui Nicușor Dan de Ziua Marinei Române: Președintele nu a venit la Constanța, ci s-a aflat la mănăstire, alături de familie

Știrile zilei
De Ziua Marinei, președintele Nicușor Dan s-a aflat la Mânăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, unde a participat la slujba de Sfânta Maria.
Într-un mesaj transmis marinarilor, șeful statului le-a mulțumit pentru contribuția la securitatea maritimă a României.
”Ziua Marinei Române este una dintre sărbătorile de suflet ale naţiunii noastre. Ceremoniile devenite tradiţionale la malul Mării Negre aduc laolaltă români veniţi din toată ţara să se bucure de festivităţile pregătite în cinstea marinarilor noştri.
Vă transmit tuturor salutul meu călduros şi cele mai bune gânduri!”, afirmă preşedintele în mesajul transmis prin intermediul lui Cristian Diaconescu, consilier prezidenţial – Departamentul Securităţii Naţionale, coordonatorul Cancelariei Preşedintelui României, în cadrul festivităţilor desfăşurate la Comandamentul Flotei din Constanţa, citat de Observator.
Nicuşor Dan subliniază că Ziua Marinei este o zi a unităţii naţionale, pentru că acest moment special reuşeşte să ne apropie oriunde ne-am afla.
El aminteşte că rolul Forţelor Navale Române, alături de celelalte componente ale Armatei, este foarte important în a contribui, împreună cu Aliaţii şi partenerii României, la întărirea securităţii spaţiului euroatlantic şi la creşterea siguranţei cetăţenilor români.
”Vă asigur că vom continua eforturile pentru dotarea şi modernizarea Forţelor Navale Române, astfel încât să aveţi asigurat tot ce este necesar pentru succesul misiunilor la care participaţi”, a precizat preşedintele.
”Dragi marinari, Fie ca Sfânta Fecioară Maria, protectoarea Marinei Române, să vă aibă mereu în pază şi ocrotire! La mulţi ani şi bun cart înainte!”, a spus el în finalul mesajului.
FOTO: Facebook
Citește și:







