Ministerul Educației a autorizat 17 școli-pilot: Școala nr. 30 din Constanța, singura unitate din județ care a fost selectată

Învățământ
Ministerul Educației a publicat astăzi, 4 august 2025, lista oficială a unităților de învățământ preuniversitar care vor funcționa, începând cu anul școlar 2025–2026, cu statut de unități-pilot.
Selecția s-a realizat în baza Ordinului ministrului educației nr. 4.575/03.06.2024, care aprobă Metodologia-cadru privind înființarea și funcționarea unităților de învățământ preuniversitar autorizate cu statut de unități-pilot.
Dintre cele 47 de școli care au depus candidaturi, doar 17 au primit autorizarea Ministerului. Printre acestea se regăsește și Școala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Țițeica” din Constanța, singura școală din județul Constanța care a fost selectată în acest program.
Proiectul-pilot vizează clasa a VIII-a, cu scopul de a testa și implementa metode care să răspundă cât mai bine nevoilor reale ale elevilor și părinților. Programul școlilor-pilot oferă oportunitatea testării unor noi modele curriculare, metode de predare și evaluare, într-un cadru reglementat și monitorizat de Ministerul Educației.
„Anul trecut am scris pentru ICHB un proiect de tip școala -pilot, prin care, alături de Școala Curcani, se obțineau 400 000 de euro, prin program PNRR. Anul acesta, am reușit integrarea Școlii Țițeica în rețeaua școlilor-pilot. A fost un efort de echipă și sunt foarte mândră de rezultat. Astăzi, Școala Gheorghe Țițeica Constanța este singura școala-pilot din Constanța. În ce constă proiectul? Elevii claselor a VIII-a au șansa să termine materia până la finalul modulului 4 (la materiile non-examen) și să vină la școală în modulul 5 doar pentru materiile de examen, dar și pentru sport și dirigenție. Astfel, copiii noștri se vor putea concentra doar la materiile de examen, reușind să echilibreze munca cu relaxarea, pregătirea suplimentară cu prezența la școală”, a scris, pe Facebook, Nicoleta Bercaru, profesor la Școala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Țițeica” din Constanța.
Sursă foto: Scoala30constanta.ro
Citește și:








Buna ziua,
prin aceste scoli pilot, se incurajeaza discriminarea minorilor si sunt afectate drepturile copiilor de a fii egali in ceea ce priveste dreptul de a beneficia de conditii egale in ceea ce priveste invatamantul si obtinerea unor rezultate conform pregatirii
Copiii care invata doar la romana si matematica din scoala pilot vor putea obtine note mai mari la examenele de evaluare nationala decat copiii care sunt supusi la toate restrictiile celorlalte materii din scolile care nu au fost alese drept pilot, Sunt profesori care taxeaza copiii din scolile celelalte ptr ca ei doresc sa invete in clasa a 8 a la matematica si romana si vor stresa copiii cu note mici , taxandu i pe aceste criterii, ca nu se pregatesc in mod egal la toate materiile. Sunt profesori care acorda note de 3 si de 4 la materii ca fizica, desen, tehnologie, desen si le pun pana si atentionari de comportament , care conteaza la nota de la purtare, pedepsindu i daca ii gasesc ca fac teme la romana si matematica
Ori copiii din scoala pilot fac pregatiri numai la aceste materii ptr care ceilalti copii sunt pedepsiti de profesorii care predau celelalte materii.
Deci unde este dreptatea si corectitudinea in aceste decizii?
De ce ceilalti profesori ii pedepsesc pe copiii din celelate scoli ?
Nu sunt drepturi egale ptr toti
Copiii din scoala pilot sunt favorizati iar ceilalti copii sunt pedepsiti?
Nu se respecta drepturile copiilor
Nu primeaza interesul copilului in scolile unde profesorii care nu predau romana si matematica ii pedepsesc in clasa a 8a pentru ca cei mici se focuseaza pe matematica si romana
Multi parinti ai copiilor , care sunt in clasa a 8 a , se confrunta cu aceasta problema , cand copiii sufera si ajung chiar la bulyng culmea , din partea profesorilor care ii plesnesc metaforic vorbind in mod repetat prin note mici si prin atentionari de gen comportament inadecvat la orele gen
Acesti copii din scoala pilot sunt favorizati ptr ca au mai mult timp sa invete si sa lucreze ptr materiile de baza, unde vor sustine examenele de evaluare
iar
ceilalti copiii sunt taxati de profesorii celorlalte materii , care la randul lor pedepsesc prin note mici si prin crearea unui mediu chiar frustant ptr elevii claselor a 8 a