Ministrul Muncii: Cumulul pensiei cu salariul se va interzice și pentru profesori și medici

Știrile zilei
Ministrul Muncii, Florin Manole, a declarat, marți, 18 noiembrie, că proiectul de interzicere a cumului pensiei cu salariul se va aplica și profesorilor, dar și medicilor.
„Nu se interzice, evident, profesarea după îndeplinirea vârstei de pensionare.
Există aceste două mari sisteme extrem de mare impact social, care trebuie tratate cu foarte mare prudență, pentru că nu este și nu trebuie să fie obiectivul niciunei reglementări să reduci nivelul serviciilor publice, cu atât mai puțin în sănătate și educație”, a spus Ministrul Muncii, Florin Manole, la Antena 3 CNN.
Așadar, dacă un medic sau profesor dorește să-și continue activitatea, va primi salariul și doar 15% din pensia care îi revine.
Coaliția de guvernare pregătește o ordonanță de urgență care prevede noi reguli pentru detașările în instituțiile publice, precum și interzicerea cumulului pensie-salariu la stat.
Conform proiectului, pensionarii care vor să rămână angajați vor fi obligați să renunțe la 85% din pensie. Măsura s-ar aplica tuturor pensionarilor, cu excepția celor aleși în funcțiile publice.
„Persoanele alese în funcții publice și persoanele numite în funcție în Instituțiile/Autoritățile publice prin Hotărâre a Camerei Deputaților, a Senatului ori a Camerelor reunite ale Parlamentului, pot cumula pensia cu salariul pe durata exercitării mandatului. De această prevedere beneficiază și persoanele care dețin mandate a căror durată este prevăzută în Constituție pe durata exercitării mandatului”, prevede textul Ordonanței de Urgență.
FOTO: Facebook
Citește și:





