za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Știrile zilei » Oportunitate de investiție la Ovidiu: Un teren și o casă, scoase la licitație într-un dosar de executare silită la JUMĂTATE din prețul de evaluare

Oportunitate de investiție la Ovidiu: Un teren și o casă, scoase la licitație într-un dosar de executare silită la JUMĂTATE din prețul de evaluare

Oportunitate de investiție la Ovidiu: Un teren și o casă, scoase la licitație într-un dosar de executare silită la JUMĂTATE din prețul de evaluare
Orașul Ovidiu

Știrile zilei

07.09.2025

De către Ziarul Amprenta

Un localnic din Ovidiu rămâne fără terenul și fără casa pe care este construit imobilul din cauza unor datorii pe care le are la un concetățean.

Potrivit datelor din publicația de vânzare, în data de 17 septembrie 2025, are loc, la sediul executorului judecătoresc Cristea Nicolae,  vânzarea prin licitație publică a imobilului situat în Ovidiu, strada Căminului, format din teren intravilan în suprafață de 652 mp și construcție (casă de locuit/casă bătrânească) c1 în suprafață construită la sol de 114 mp.

Licitația va avea loc la sediul executorului judecătoresc în cadrul SPEJ Executio, în baza încheierii de încuviințare a executării silite nr. 6238/2024 din 19.04.2024 pronunțată de Judecătoria Constanța în Dosar nr. 10181/212/2024 și a tilului executoriu contract de împrumut din decembrie 2023 și a Actului Adițional la contractul de împrumut din  februarie 2024. Astfel, a fost dispusă obligarea debitorului E. O. B. din Ovidiu, la plata sumei de 100.000 lei reprezentând debit și 7.747 lei cheltuieli de executare silită la cererea creditorului P. V. din Ovidiu.

Ovidiu, strada Căminuli

Ovidiu, strada Căminuli

Preţul la care a fost evaluat imobilul este de 717.736 lei şi a fost stabilit pe baza raportului de expertiză întocmit de către expert Agachi Ștefan.

Preţul de pornire/începere a licitației pentru acest termen este de 358.868 lei, reprezentând 50% din valoarea de evaluare.

Poate participa la licitație, în calitate de licitator, orice persoană care are capacitate deplină de exercițiu, precum și capacitatea să dobândeasca bunul ce se vinde, conform art. 843 alin. (1) C.proc.civ. Nu vor putea participa, fiind incapabili de a cumpără la licitație publică, persoanele prevăzute de dispozițiile art. 1.654 Cod civil.

În cazul în care persoanele care vor să participe la licitație sunt reprezentate prin mandatar, mandatarul va avea obligația de a prezența, în original, o procura specială autentică, conform art. 843 alin. (4) C.proc.civ.

Debitorul nu poate licita nici personal, nici prin persoane interpuse, conform art. 843 alin. (2) C.proc.civ.

Toți cei care pretind vreun drept asupra imobilului, sunt somați să îl anunțe executorului judecătoresc, înainte de dată stabilită pentru vânzarea imobilului, sub sancțiunea de a nu li se mai lua în considerare, conform dispozițiilor art. 839 alin. (1) lit. j) C.proc.civ.

Vânzare licitație casă și teren OVIDIU

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

OBSERVAȚII:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal. Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Etichete:

  • Ovidiu
  • Dosar de executare silită
  • Executorul Judecătoresc Cristea Nicolae
  • licitație teren Ovidiu
  • executor judecătoresc SPEJ Executio
Articole similare

Știrile zilei

Vești bune! Punctul de trecere Orlivka – Isaccea a fost DEBLOCAT! Traficul a fost reluat etapizat 03.09.2026

Garda de Coastă informează participanții la traficul transfrontalier că, începând cu data de 02.09.2026, ora 19.00, traficul cu bacul peste fluviul Dunărea, la Punctul de Trecere a Frontierei Isaccea – Orlivka, a fost reluat etapizat! Traficul se desfășoară în condiții de …

Justiție

HCL Năvodari ce vizează un viitor apart-hotel cu 10 etaje, construit de compania unui fost consilier, ATACATĂ de prefect! A cui este investiția 03.09.2026

Proces cu greutate pe rolul Tribunalului Constanța, instanță căreia s-a adresat ieri, 2 septembrie 2026, prefectul județului Constanța pentru a ataca o hotărâre adoptată de Consiliul Local Năvodari ce vizează un viitor apart-hotel cu 10 etaje care ar urma să …

Justiție

Procurorii Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță, din Constanța, află azi dacă scapă din arest! Ședință importantă la Înalta Curte 03.09.2026

Marius Iacob, procuror șef al Serviciului de urmărire penală din cadrul Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, va cere azi, 3 septembrie 2026, menținerea în stare de arest preventiv a procurorilor …

De la același autor

Administrație locală

FOTO Echipele de la SC Confort Urban SA asfaltează carosabilul pe strada Dorobanților din cartierul Faleza Nord, pe tronsonul cuprins între strada ... 03.09.2026

SC Confort Urban SA anunță că astăzi și mâine se asfaltează carosabilul pe strada Dorobanților din cartierul Faleza Nord, pe tronsonul cuprins între strada Unirii și bulevardul Mamaia, iar traficul rutier este restricționat total. "Recomandăm conducătorilor auto să evite, astăzi și …

Constanța Imobiliară

O firmă din Lumina vrea să investească în Năvodari. Cine deține firma și ce proiect va fi realizat 03.09.2026

Un teren de 20.000 de metri pătrați situat în extravilanul orașului Năvodari este propus pentru introducerea în intravilan și dezvoltarea unei zone cu destinație industrială. Investiția este prevăzută într-un proiect de Plan Urbanistic Zonal (PUZ) inițiat de SC MIGALUC COM SRL. Acționarul unic …

Știrile zilei

Astăzi este ziua de naștere a primarului comunei Poarta Albă, Vasile Delicoti 03.09.2026

Astăzi, 3 septembrie 2026, primarul comunei Poarta Albă, Vasile Delicoti, își sărbătorește ziua de naștere. Edilul localității împlinește 53 de ani.  Primarul Vasile Delicoti, aflat la al cincilea mandat în fruntea localității, a reușit să să dezvolte comuna pe toate palierele, …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
FOTO Echipele de la SC Confort Urban SA asfaltează carosabilul pe strada Dorobanților din cartierul Faleza Nord, pe tronsonul cuprins între strada Unirii și bulevardul Mamaia. Traficul rutier este restricționat TOTAL!

Administrație locală

FOTO Echipele de la SC Confort Urban SA asfaltează carosabilul pe strada Dorobanților din cartierul Faleza Nord, pe tronsonul cuprins între strada Unirii și bulevardul Mamaia. Traficul rutier este restricționat TOTAL! 03.09.2026
Vești bune! Punctul de trecere Orlivka – Isaccea a fost DEBLOCAT! Traficul a fost reluat etapizat

Știrile zilei

Vești bune! Punctul de trecere Orlivka – Isaccea a fost DEBLOCAT! Traficul a fost reluat etapizat 03.09.2026
HCL Năvodari ce vizează un viitor apart-hotel cu 10 etaje, construit de compania unui fost consilier, ATACATĂ de prefect! A cui este investiția

Justiție

HCL Năvodari ce vizează un viitor apart-hotel cu 10 etaje, construit de compania unui fost consilier, ATACATĂ de prefect! A cui este investiția 03.09.2026
Procurorii Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță, din Constanța, află azi dacă scapă din arest! Ședință importantă la Înalta Curte

Justiție

Procurorii Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță, din Constanța, află azi dacă scapă din arest! Ședință importantă la Înalta Curte 03.09.2026
O firmă din Lumina vrea să investească în Năvodari. Cine deține firma și ce proiect va fi realizat

Constanța Imobiliară

O firmă din Lumina vrea să investească în Năvodari. Cine deține firma și ce proiect va fi realizat 03.09.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.