Pacienții refuzați de spitale și trimiși la cabinetele private vor putea raporta cazurile direct Ministerului Sănătății: Formularul, diponibil de la 1 septembrie

Știrile zilei
Pacienții care au fost refuzați în spitalele publice și trimiși către cabinete private vor putea raporta aceste situații printr-un formular online disponibil pe site-ul ministerului Sănătății.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a scris, pe pagina sa de socializare:
„Sistemul medical funcționează mai bine printr-o colaborare deschisă între pacienți și medici.
În România, un adevăr simplu trebuie cunoscut de toată lumea: spitalul public are obligația de a trata pacienții.
Din păcate, am primit numeroase semnale că bolnavilor li se spune că „nu mai sunt locuri”, „s-a terminat plafonul”, „CT/RMN este stricat”, „laboratorul nu funcționează” sau că „nu există condiții” – și sunt trimiși către cabinete private, unde plătesc pentru servicii pe care ar fi trebuit să le primească gratuit.
Această practică este inacceptabilă și nedemnă. Am spus ferm și repet: activitatea medicală în privat se desfășoară după programul din spitalul public, nu în locul acestuia și nu în detrimentul pacienților.
Nu vreau să se înțeleagă greșit, nu generalizez! În spitalele de stat există oameni minunați, care țin acest sistem pe umeri și care fac tot ce le stă în puțință pentru a ajuta. Însă există și excepții, iar acestea nu ne fac bine!
Pacientul are dreptul să aleagă liber unde dorește să se trateze – public sau privat. Este însă inacceptabil ca el să fie redirecționat intenționat de personalul din spitalele publice, sub pretexte false”, a scris Alexandru Rogobete.
Formular online pentru raportarea situațiilor
„Am decis o măsură concretă: din 1 septembrie, pe site-ul Ministerului Sănătății va fi disponibil un formular online pentru raportarea unor astfel de situații”, mai scrie ministrul Sănătății.
„Orice pacient care a fost redirecționat abuziv către un cabinet privat va putea semnala:
- spitalul unde s-a întâmplat,
- medicul implicat,
- cabinetul privat indicat,
- costurile impuse.
Aceste sesizări vor fi analizate printr-un control comun al Ministerului Sănătății și CNAS, astfel încât fiecare caz să fie verificat și sancționat.
Ca ministru al sănătății, nu pot să cer încredere oamenilor în sistem, dacă nu le arătăm respect. Pacienții merită tratament corect, demnitate și grijă – nu umilință și presiuni financiare”.
FOTO cu rol ilustrativ
Citește și:







