Polițiști din Constanța au verificat transporturile rutiere de elevi! S-au dat aproape 300 de amenzi

Știrile zilei
Polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră și cei ai formațiunilor rutiere din județul Constanța au desfășurat, la data de 13 octombrie 2025, o acțiune pentru verificarea legalității transporturilor rutiere de elevi.
Acțiunea, la care au participat aproximativ 60 de polițiști rutieri, s-a desfășurat în tot județul Constanța.
În urma activităților, polițiștii au aplicat 288 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 132.000 de lei, dintre care 81 pentru nepurtarea centurii de siguranță, 36 pentru folosirea telefonului mobil, 34 pentru depășirea limitei legale de viteză, 10 pentru încălcarea marcajului continuu și 10 pentru defecțiuni tehnice ale autovehiculelor.
De asemenea, au fost reținute, în vederea suspendării, 12 permise de conducere.
Totodată, au fost retrase 15 certificate de înmatriculare.
Sursa foto: freepik.com
Citește și
Anunț CT BUC: traseu modificat temporar pentru linia 14 din Constanța din cauza lucrărilor RAJA






