Șofer prins băut la volan, la ieșire din Ion Corvin
![Șofer prins băut la volan, la ieșire din Ion Corvin](https://ziarulamprenta.ro/wp-content/uploads/2024/10/politia-politist-IPJ-Constanta-e1732009699665.jpg)
Știrile zilei
Un șofer băut a fost prins pe DN3, la ieșire din Ion Corvin.
Polițiștii de la Secția 1 Rurală Băneasa au constatat că șoferul avea o dovadă a permisului de conducere, fără drept de circulație pentru perioada în curs.
Conform reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța, bărbatul a fost depistat pe 2 decembrie 2024, în jurul orei 18.10, pe DN3, la ieșirea din localitatea Ion Corvin.
În cauză, polțiștii au întocmit un dosar penal.
Iată ce spun reprezentanții IPJ Constanța:
La data de 2 decembrie a.c., în jurul orei 18.10, polițiști din cadrul Secției 1 Rurală Băneasa au depistat un bărbat, de 50 de ani, care ar fi condus un autoturism pe DN3, la ieșire din localitatea Ion Corvin.
În urma verificărilor, s-a stabilit faptul că bărbatul avea o dovadă a permisului de conducere, fără drept de circulație pentru perioada în curs.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
În cauză, polițiștii continuă cercetările.
Conform legislației în vigoare în România, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție. „Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre penală definitivă“ (Art. 4, alin. 1 Codul de procedură penală).
Sursa foto (cu rol ilustrativ): IPJ Constanța
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și: