Sondaj în plină CRIZĂ politică: AUR, primul loc în intenția de vot, PNL are cea mai importantă creștere, anticipatele, soluția preferată de cei mai mulți români

Știrile zilei
Un sondaj de opinie realizat de Agenția de Rating Politic în perioada 30 iunie – 3 iulie 2026 arată că AUR își păstrează primul loc în intenția de vot, PNL înregistrează cea mai importantă creștere, iar George Simion conduce în clasamentul încrederii.
Barometrul Poll/Int România, valul Iulie 2026, realizat de ARP, arată că scandalul politic din ultimele luni a ridicat interesul față de politică, la fel ca într-o scurtă campanie electorală.
Interesul față de alegeri a crescut, astfel că mai mulți nehotărâți și-au format o opțiune.

PNL este câștigătorul net al ultimelor luni în intenția de vot, atrăgând mai ales votanți nehotărâți, dar și de la partidele mai mici precum USR sau REPER.
AUR își păstrează avansul față de partidele tradiționale și primește și el un mic plus de voturi, în timp ce alte partide „protest” s-au mai stins pentru moment.
PSD își păstrează capitalul electoral, însă are publicul cel mai dezinteresat de alegeri. Invers, votanții PNL și AUR sunt cei mai mobilizați – în caz de alegeri, ele ar fi mai avantajate de momentul politic.
PSD continuă să fie prins între blocul populist (AUR) și noul pol de votanți PNL-USR. USR simte deja amenințarea de a-și pierde alegătorii în fața efectului „Bolojan”.

O „fuziune” între bazinele PSD și AUR (nu între partide) ar forma un bloc electoral uriaș – cele două bazine electorale sunt complementare.
Potrivit sondajului, la nivelul liderilor, Ilie Bolojan a câștigat semnificativ în încredere ajungând la 29,5% încredere.
Tot în creștere în încredere se află și Dominic Fritz și George Simion, în timp ce președintele Nicușor Dan și președintele PSD, Sorin Grindeanu, au rămas la același nivel ca în Aprilie.
De notat că președintele stagnează la un nivel destul de redus de încredere (24,2%) după doar un an de mandat, primind susținere, în egală măsură, de la votanți PNL și USR, dar și de la mulți votanți ai PSD.
Președintele e văzut mai degrabă fără un plan în criza politică, decât părtinitor.
Nicio soluție de ieșire din criză nu este favorită (coaliții, guvern tehnocrat, rotativă etc).
Doar alegerile anticipate sunt preferate clar de către votanții AUR și SOS.





