Sprijin financiar record pentru legumele cultivate în sere: fermierii au primit cei mai mulți bani din ultimii ani

Agricultură
Ministerul Agriculturii a anunțat că a încheiat plățile pentru programul de susținere a legumelor cultivate în sere și solarii, virând fermierilor în total 271,2 milioane de lei în 2025.
Ministrul Florin Barbu precizează că este cea mai mare sumă alocată în ultimii ani pentru acest sector.
Așadar, 16.638 de fermieri beneficiază de sprijin pentru 3.617 hectare de spații protejate, programul având ca scop creșterea competitivității, reducerea dependenței de importuri și asigurarea legumelor românești pe piață. Fondurile au fost distribuite prin direcțiile agricole județene, plățile către fermieri urmând să fie finalizate până la 30 noiembrie 2025.
Evoluția sprijinului financiar și a suprafețelor cultivate în ultimii ani:
- 2022: 68,2 mil. lei pentru 1.529 ha, 15.290 beneficiari
- 2023 I: 94,4 mil. lei pentru 1.907,6 ha, 19.076 beneficiari
- 2023 II: 86,1 mil. lei pentru 1.731,9 ha, 17.319 beneficiari
- 2025: 271,2 mil. lei pentru 3.617 ha, 16.638 beneficiari
Programul continuă să fie unul strategic pentru legumicultură, sprijinind fermierii corecți și comunitățile locale.
Sursă foto: Freepik.com
Citește și:
Un nou proiect agricol în Cobadin: proiectul societății Elnic Prodcom, avizat fără evaluare de mediu







