SURSE Daniel David a demisionat din funcția de ministru al Educației

Știrile zilei
Ministrul Educației, Daniel David, și-a dat demisia din Guvernul României, la cererea premierului Ilie Bolojan, potrivit surselor Digi 24.
Conform surselor Antena3CNN, Daniel David a discutat luni seara cu premierul Ilie Bolojan despre demisia sa de la șefia Educației.
Motivul invocat de David: nemulțumirile provocate de banii alocați pentru Educație în bugetul pe anul 2026.
Ministrul Educaţiei, Daniel David declarase recent, la TVR INFO, că plecarea sa din Guvernul Bolojan, în 2026, este o temă la care se gândește în aceste zile.
Întrebat dacă ia în calcul să demisioneze în 2026, Daniel David a răspuns: ”Dacă eu lucrez la bugetul pe anul viitor ar trebui să îmi asum continuarea mandatului. Nu este corect să te angajezi, să faci un buget pe un an şi după aceea să îţi iei lucrurile şi să pleci. Nu pot să vă răspund la această întrebare deocamdată, dar este un lucru la care gândesc în aceste zile”, a precizat Daniel David.






