Suspect încătușat pentru mai multe furturi, pe Secția 1 Poliție. Prejudiciul se ridică la circa 9.000 de lei

Știrile zilei
Un suspect a fost încătușat de polițiștii de la Secția 1, sub bănuiala că ar fi comis mai multe furturi pe raza secției, prejudiciul ajungând, potrivit estimărilor, la circa 9.000 de lei.
La data de 26 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Constanța – Secția 1 Poliție, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat de 45 de ani.
Acesta este bănuit de săvârșirea a 3 infracțiuni de furt și 2 infracțiuni de furt calificat.
Astfel, în perioda 20 – 30 ianuarie a.c., bărbatul ar fi sustras diverse sume de bani, o bicicletă, un telefon mobil și documente ale persoanelor vătămate.
Prejudiciul este de aproximativ 9.000 de lei.
Bărbatul a fost reținut, pentru 24 de ore, condus și încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
Astăzi, 27 martie, suspectul furturilor depistat de polițiștii de la Secția 1 va fi prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cu propunere legală.
Conform legislației în vigoare în România, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție. „Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre penală definitivă“ (Art. 4, alin. 1 Codul de procedură penală).
Foto cu rol ilustrativ
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:







