Un francez periculos, urmărit pentru omor, evadare, trafic de droguri și lipsire de libertate, a fost capturat în România

Știrile zilei
Un bărbat de 30 de ani, cetăţean francez, dat în urmărire internaţională pentru evadare, omor, trafic de droguri și lipsire de libertate şi considerat deosebit de periculos, a fost prins la Bucureşti.
El era căutat după ce a evadat, în urma unui atac armat asupra unui vehicul al poliției penitenciare din Franţa, în urma căruia doi agenţi au fost ucişi, transmite News.ro.

Mohamed Amra
„Astăzi, 22 februarie 2025, polițiștii Direcției de Investigații Criminale și ai Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române, în urma unei operațiuni E.N.F.A.S.T., declanșată la solicitarea autorităților judiciare din Franta, au capturat, în municipiul București, un bărbat, de 30 de ani, cetățean francez, urmărit internațional, deosebit de periculos”, a anunţat Poliţia Română.
În urma operaţiunii, bărbatul a fost găsit şi prins, pe numele său existând trei mandate europene de arestare pentru evadare, omor, trafic de droguri și lipsire de libertate.
Este vorba despre Mohamed Arma, care era căutat din luna mai. Ministrul francez de interne, Bruno Retailleau, a reacționat, într-un mesaj pe X:
”Felicit toate forţele care au permis arstarea lui Mohamed Amra în Rommânia azi (sâmbătă)”, scrie pe X ministrul francez. Bruno Retailleau mulţumeşte ”călduros României pentru cooperarea sa decisivă”.
Le narcotrafiquant Mohamed Amra interpellé en Roumanie, annonce Bruno Retailleau pic.twitter.com/YZt15a7q1z
— BFMTV (@BFMTV) February 22, 2025
Sursă foto: interpol.ro






