Unde mai sunt locuri libere în învățământul profesional și dual în Constanța: iată lista completă pentru etapa a II-a de admitere

Învățământ
După prima etapă informatică de admitere, în județul Constanța au rămas neocupate 804 locuri în învățământul profesional și profesional dual, de stat, atât în sistemul de masă, cât și în cel special. Candidații declarați respinși sau care nu au participat la etapa I pot completa fișe de înscriere pentru calificările profesionale de nivel 3.
Spre exemplu, la Școala Profesională Jean Dinu din Adamclisi mai sunt 6 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Ospătar (chelner) vânzător.
- La Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Albatros” din Constanța mai sunt 11 locuri libere la domeniul Estetica și igiena corpului omenesc, calificarea profesională Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist.
- La Colegiul Comercial „Carol I” din Constanța mai sunt 17 locuri libere la domeniul Comerț, calificarea profesională Comerciant-vânzător (învățământ dual).
- La Colegiul Comercial „Carol I” din Constanța mai sunt 3 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Bucătar.
- La Colegiul Comercial „Carol I” din Constanța mai sunt 4 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Cofetar-patiser.
- La Colegiul Economic Mangalia mai este 1 loc liber la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Bucătar.
- La Colegiul Economic Mangalia mai sunt 3 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Ospătar (chelner) vânzător.
- La Colegiul Economic Mangalia mai sunt 12 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Lucrător hotelier.
- La Colegiul Economic Mangalia mai sunt 19 locuri libere la domeniul Comerț, calificarea profesională Comerciant-vânzător.
- La Liceul de Marină din Constanța mai sunt 16 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea profesională Lăcătuș construcții navale.
- La Liceul de Marină din Constanța mai sunt 19 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea profesională Tubulator naval.
- La Liceul Economic „Virgil Madgearu” din Constanța mai sunt 22 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Ospătar (chelner) vânzător.
- La Liceul Economic „Virgil Madgearu” din Constanța mai sunt 5 locuri libere la domeniul Estetica și igiena corpului omenesc, calificarea profesională Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist.
- La Liceul Economic „Virgil Madgearu” din Constanța mai sunt 21 locuri libere la domeniul Comerț, calificarea profesională Comerciant-vânzător.
- La Liceul Economic „Virgil Madgearu” din Constanța mai sunt 20 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Lucrător hotelier.
- La Liceul Tehnologic „Nicolae Istrățoiu” din Deleni mai sunt 16 locuri libere la domeniul Agricultură, calificarea profesională Zootehnist.
- La Liceul Tehnologic „Axiopolis” din Cernavodă mai este 1 loc liber la domeniul Electric, calificarea profesională Electrician constructor.
- La Liceul Tehnologic „Axiopolis” din Cernavodă mai sunt 2 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea profesională Mecanic utilaje și instalații în industrie.
- La Liceul Tehnologic „Axiopolis” din Cernavodă mai sunt 2 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea profesională Sudor.
- La Liceul Tehnologic „C.A. Rosetti” din Constanța mai sunt 13 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Lucrător hotelier.
- La Liceul Tehnologic „C.A. Rosetti” din Constanța mai sunt 5 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea profesională Sudor.
- La Liceul Tehnologic „Ioan N. Roman” din Constanța mai sunt 14 locuri libere la domeniul Comerț, calificarea profesională Comerciant-vânzător.
- La Liceul Tehnologic „Ioan N. Roman” din Constanța mai sunt 12 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Lucrător hotelier.
- La Liceul Tehnologic „Ion Podaru” din Ovidiu mai sunt 13 locuri libere la domeniul Industrie alimentară, calificarea profesională Brutar – patiser – preparator produse făinoase.
- La Liceul Tehnologic „Lazăr Edeleanu” din Năvodari mai sunt 4 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Lucrător hotelier.
- La Liceul Tehnologic „Lazăr Edeleanu” din Năvodari mai sunt 8 locuri libere la domeniul Turism și alimentație, calificarea profesională Cofetar-patiser.
- La Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” din Constanța mai este 1 loc liber la domeniul Mecanică, calificarea profesională Mecanic auto (învățământ dual).
- La Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” din Constanța mai sunt 58 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea profesională Mecanic auto (profesional de masă).
- La Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” din Constanța mai sunt 42 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea profesională Tinichigiu-vopsitor auto.
- La Liceul Tehnologic „Dimitrie Leonida” din Constanța mai sunt 11 locuri libere la domeniul Electric, calificarea profesională Electrician auto.
- iceul Tehnologic „Dragomir Hurmuzescu” din Medgidia mai are 3 locuri libere la domeniul Mecanică, calificarea Mecanic utilaje și instalații în industrie (învățământ dual).
- Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” din Mihai Viteazu are 7 locuri libere la domeniul Agricultură, calificarea Lucrător în agroturism.
- Liceul Tehnologic „Ion Bănescu” din Mangalia are: 14 locuri libere la calificarea Sudor (Mecanică), și 1 loc liber la calificarea Mecanic auto (Mecanică).
- Liceul Tehnologic „Nicolae Dumitrescu” din Cumpăna are: 9 locuri libere la calificarea Ospătar (chelner), vânzător în unități de alimentație, 10 locuri libere la Cofetar-Patiser, 10 locuri libere la Bucătar, 1 loc liber la Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist.
- Liceul Tehnologic „Nicolae Titulescu” din Medgidia are: 18 locuri libere la Lăcătuș construcții metalice și utilaj tehnologic, 16 locuri libere la Confecționer produse textile (Industrie textilă), 12 locuri libere la Lăcătuș mecanic prestări servicii.
- Liceul Tehnologic „Carsium” din Hârșova are 1 loc liber la calificarea Sudor.
- Liceul Tehnologic Cogealac are 30 de locuri libere la calificarea Brutar-patiser-preparator produse făinoase.
- Liceul Tehnologic Crucea are 13 locuri libere la domeniul Agricultură, calificarea Agricultor culturi de câmp.
- Liceul Tehnologic de Electrotehnică și Telecomunicații din Constanța are 12 locuri libere la domeniul Electric, calificarea Electrician exploatare joasă tensiune.
- Liceul Tehnologic „Dobrogea” Castelu are 1 loc liber la domeniul Turism și alimentație, calificarea Bucătar.
Calendarul admiterii profesionale și duale, etapa a II-a
- 21–23 iulie 2025: elevii respinși din etapa I ridică fișele de înscriere pentru calificările de nivel 3.
- 28 iulie 2025: unitățile școlare transmit comisiei județene situația locurilor libere.
- 1–4 august 2025: se afișează public situația finală a locurilor libere după rezolvarea cazurilor speciale.
- 5–6 august 2025: candidații își depun dosarele de înscriere pentru etapa a II‑a de admitere.
- 6 august 2025: se afișează lista candidaților înscriși.
În continuare puteți consulta lista locurilor libere în învățământul profesional și dual în Constanța pentru etapa a II-a de admitere:
Sursă foto: Facebook.com
Citește și:
Peste 3.400 de elevi fără repartizare la liceu în prima etapă: explicațiile Ministerului Educației







