VIDEO Pasageri revoltați: căldură insuportabilă în trenul InterRegio București-Constanța. Vagoane supraîncălzite și fără climatizare

Știrile zilei
Călătorii din trenul InterRegio 1589, care a plecat joi după-amiază, 3 iulie, din București Nord la ora 16:33 cu destinația Constanța, se plâng de condiții de-a dreptul sufocante.
În vagoanele 4 și 5 de clasa a doua, temperatura a devenit greu de suportat, apropiindu-se de niveluri considerate periculoase pentru sănătate. Potrivit pasagerilor, sistemul de climatizare nu funcționează, iar aerul din interior este irespirabil.
Problema nu este una nouă. Călătorii se confruntă adesea vara cu astfel de situații în trenurile operate de CFR Călători, în special pe rutele intens circulate către litoral. Deși compania a anunțat în repetate rânduri modernizări și investiții în materialul rulant, multe dintre garniturile aflate în circulație sunt vechi și insuficient întreținute.
Citește și:







