VIDEO Primăria orașului Ovidiu deschide Târgul de Crăciun și Casa lui Moș Crăciun duminică, 30 noiembrie 2025

Știrile zilei
Magia sărbătorilor de iarnă prinde viață în orașul Ovidiu. Copiii mai mici sau mai mari, alături de părinții lor, dar nu numai, sunt invitați să se alăture evenimentului special pregătit de primărie, duminică, 30 noiembrie.
Magia sărbătorilor de iarnă ajunge, și în acest an, la Ovidiu!
Ziua magică debutează la ora 12.00 cu o degustare gratuită de mâncare tradițională românească, urmată, de la ora 14:00, de momente artistice susținute de:
- Elena Platică și clasa de folclor, care deschid evenimentul, cu farmecul autentic al dansului și cântului popular.
- Corul “Kantorei” al Liceului Tehnologic „Ion Podaru”, coordonat de prof. Doina Lazăr, pregătit să încânte publicul cu armonii delicate.
- Grupurile vocale „Mugurașii” și „Dobrogencele”, îndrumate de prof. Elena Kocsis.
- Tenorul Iulian Bratu, într-un recital de cântece patriotice, menite să aducă emoție și mândrie națională
- Ștefania Narenji, cu interpretări de cântece populare ce păstrează vie tradiția noastră românească.
Seara continuă, de la ora 17:00 cu aprinderea iluminatului festiv de Crăciun, moment așteptat de întreaga comunitate, urmat de deschiderea oficială a Casei lui Moș Crăciun, unde cei mici vor beneficia de intrare și poză gratuită cu Moșul.
Programul continuă cu:
- Recital de colinde oferit de elevii Liceului Tehnologic „Ion Podaru”, clasele I, sub coordonarea cadrelor didactice Mișa Andrada, Raluca Elfian și Alexandra Piciu.
- Elena Platică și clasa de folclor revin pentru un moment special
- Corul Seminarului Teologic „Dionisie Exiguul” din Constanța, într-o atmosferă solemnă și caldă.
- Grupurile vocale „Mugurașii” și „Dobrogencele”, coordonate de Elena Kocsis, continuă seara cu melodii pline de farmec.
- Corul Liceului Tehnologic „Ion Podaru”, sub bagheta lui Constantin Burduv, încheie seara cu un program de colinde și armonii care încălzesc sufletele.
Moș Crăciun îi așteaptă pe copiii din Ovidiu la Căsuța sa din Centrul Cultural
Moș Crăciun își deschide oficial căsuța din cadrul Centrului Cultural „Elena Roizen” și îi invită pe toți copiii să îl viziteze, să stea de vorbă cu el și să se bucure de atmosfera festivă.
Moșul va fi prezent în fiecare seară, începând cu ora 16:00 și până la ora 20:00, pentru a-i întâmpina pe cei mici și a le asculta dorințele. Căsuța Moșului va fi deschisă în perioada 30 noiembrie – 20 decembrie, astfel încât toți copiii să aibă timp să-l întâlnească.
„Ho ho ho! Dragii moșului, magia Crăciunului a început! Haideți să o sărbătorim împreună la căsuța mea din Ovidiu. Vă aștept cu drag să povestim, să cântăm și să rămânem cu o amintire frumoasă, pentru că vă fac și poze!”, este mesajul transmis de Moș Crăciun.
Sursă foto: Facebook






