Vremea de Crăciun: ninge în mai multe zone din țară, aflate sub alertă meteo. Cum se circulă pe A2 București – Constanța

Știrile zilei
Crăciunul a adus zăpadă și polei în jumătatea de sud a țării, aflată sub cod galben de ninsori, până astăzi, la ora 20.00. Nu sunt însă drumuri închise din cauza viscolului, anunță Centrul Infotrafic.
Codul galben de ninsori, intensificări ale vântului și polei afectează Dobrogea, Muntenia și sudul Banatului. Avertizarea meteo este valabilă până la ora 20.00. În aceste zone, temporar, vântul va avea intensificări cu viteze de 50-70 km/h, anunță ANM.
Strat de zăpadă de peste 25 cm în anumite zone
Totodată, astăzi, 25 decembrie, în prima parte a zilei „în Muntenia, sudul Olteniei și în nordul Dobrogei vântul va viscoli ninsoarea, iar vizibilitatea va scădea temporar sub 100 m”.
În Oltenia va continua să ningă viscolit până seara. Meteorologii au anunțat și că, în anumite zone, se va depune un strat de zăpadă care poate ajunge chiar la 25 de cm.
Mai exact, „în vestul Carpaților Meridionali și în Oltenia se va depune strat de zăpadă cu grosimi cuprinse între 10 și 20 cm și izolat de peste 25”.
Cum se circulă prin țară
La ora 6.30, niciun drum național și nicio autostradă nu era închisă din cauza condițiilor meteorologice, a anunțat Centrul Infotrafic.
„În jumătatea de sud a țării (în județele aflate sub atenționare Cod Galben), sunt în general precipitații sub formă de ninsoare ușoară, cu intensificări ale vântului, traficul desfășurându-se preponderent pe un carosabil umed”, scrie în comunicatul despre situația traficului.
Pe arterele rutiere principale, respectiv autostrăzile A1 București – Pitești, A2 București – Constanța, A3 București – Ploiești, sunt precipitații ușoare sub forma de ninsoare, vânt lateral, cu depuneri slabe pe carosabil, valorile de trafic fiind reduse. Se acționează cu uilaje și material antiderapant.







