Oficial de la Ministerul Muncii: Cine va primi cei mai mulți bani după la recalcularea pensiilor

Economie
Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura-Oprescu, a declarat marți că recalcularea pensiilor după noua formulă este o prioritate pentru ministerul pe care îl conduce. Ea a precizat că modificarea pragului de 2.000 de lei de la care se impozitează pensiile depinde și de Ministerul Finanțelor. Bucura-Oprescu a adăugat că cele mai mari creșteri vor fi acordate pensionarilor care au stagii mai lungi de cotizare.
„În momentul acesta prioritatea noastră este să facem recalcularea după noua formulă în care se ţine cont de punctele de contributivitate, de punctele de stabilitate şi de perioadele de contributivitate neasimilate.
Dar în ceea ce priveşte impozitarea pensiilor, această soluţie ţine nu doar de Ministerul Muncii, ţine şi de Ministerul Finanţelor, iar în momentul acesta prioritatea noastră este creşterea pensiilor de la 1 septembrie, datorită recalculării”, a declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu marți, la Iași, întrebată de jurnalişti despre modificarea pragului de 2.000 de lei pentru impozitarea pensiilor.
Ea a precizat că vor beneficia de creşteri semnificative ale pensiilor persoanele care „au stagii de cotizare mai lungi”, respectiv mai mari de 25 de ani.
„Legea 363 din 2023 încurajează munca şi îi recompensează pe cei care au muncit mai mult, prin punctele de stabilitate. Este evident, cei care vor avea stagii de cotizare mai mici nu vor avea aceleaşi beneficii”, a adăugat ministrul Muncii, potrivit digi24.ro.







