Un imobil de 15 etaje o să răsară în zona Lacului Siutghiol. Cine sunt investitorii

Constanța Imobiliară
Un proiect amplu prinde contur în zona Vile Nord-Lac Siutghiol, din stațiunea Mamaia. Firma Monarc Luxury Homes SRL, reprezentată de Alexandru Costin Manea din București, a obținut aprobarea Agenției pentru Protecția Mediului Constanța pentru construcția unui complex multifuncțional impresionant.
Autoritatea a stabilit că nu este necesară evaluarea impactului asupra mediului și nu sunt necesare etapele suplimentare din procedura de evaluare adecvată.
Complexul va avea un regim de înălțime 2S+P+12-15E și va include apartamente de vacanță, locuințe colective, birouri, săli de conferințe, spații comerciale, restaurante, centre spa, piscine și locuri de joacă pentru copii. Proiectul mai prevede amenajări pentru activități nautice, spații verzi, parcaje, zone publice și semipublice, amplasarea firmelor luminoase și organizarea de șantier.
Publicul interesat poate consulta documentația proiectului la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Constanța, situat pe strada Unirii nr. 23, de luni până vineri, între orele 8-13, sau pe site-ul oficial al instituției. Comentariile, observațiile sau propunerile pot fi transmise până la 18 ianuarie 2025.
Firmă s-a lovit de refuzul Primăriei
Monarc Luxury Homes SRL a obținut la începutul lui 2024 mai multe certificate de urbanism pentru proiecte similare. Pe 28 februarie 2024, Primăria Constanța a emis un certificat pentru construirea unui imobil de 15 etaje pe malul Lacului Siutghiol, pe lotul 3/2/2 – lot 3/3/1/1.
Totuși, acest certificat nu a fost considerat valid pentru realizarea investiției, deoarece regimul de înălțime depășea limita aprobată, iar mezaninul era considerat un nivel suplimentar.
Anterior, în aprilie 2023, aceeași firmă obținuse un alt certificat pentru un complex multifuncțional de 15 etaje în zona Vile Nord, pe lotul 3/1, parcela 257018. Documentul specifica faptul că ultimele două niveluri ale clădirii trebuie să fie retrase succesiv cu 75%, respectiv 50% din suprafața nivelului inferior, conform reglementărilor urbanistice aplicabile.
Ce presupune proiectul
Complexul multifuncțional propus de Monarc Luxury Homes SRL va include funcțiuni diverse, precum apartamente de vacanță, locuințe colective, birouri, săli de conferințe, spații comerciale, restaurante, centre spa, piscine, amenajări pentru activități nautice, locuri de joacă pentru copii, spații verzi, parcaje, zone publice și semipublice, amplasarea firmelor luminoase, împrejmuirea terenului și organizarea unui șantier modern.
Acest proiect amplu, situat în zona Vile Nord-Lac din Mamaia, reflectă interesul crescut pentru dezvoltarea stațiunii și diversificarea funcțiunilor oferite, consolidând astfel poziția zonei ca destinație turistică și rezidențială de top.
Cifra de afaceri pe zero
Potrivit listafirme.ro, site consultat în data de 10 ianuarie 2025, firma Monarc Luxury Homes SRL a fost înființată în anul 2020, are sediul în sectorul 3 din București, pe strada Prigoriilor, numărul 38, iar obiectul de activitate este „Dezvoltare (promovare) imobiliară”. Recent, compania și-a schimbat numele în Monarc Gardens SRL
Administrator al societății este Alexandru Costin Manea, iar unic acționar este firma Monarc Luxury Properties SRL, care la rândul ei este deținută de Alexandru Manea, acționar majoritar, cu 80% din părțile sociale, Manea Nicoleta Claudia și Offline Partners SRL.
Încă de la înființare Monard Gardens a raportat în fiecare an cifră de afaceri zero, iar în 2023 a avut pierderi de 215.866 de lei și datorii care au atins suma de 360.218 de lei.
Investiții și în Pipera și în Băneasa
În martie 2022, în emisiunea ZF Investiţi în România!, realizată în parteneriat cu CEC Bank, investitorii din Capitală – Alexandru Costin Manea și Nicoleta Claudia Manea – vorbeau despre pregătirea unei investiţii de 2,5-3 milioane euro pentru un prim proiect de case care va fi situat în Mogoşoaia, Ilfov.
„Este vorba despre un complex de zece case individuale în Mogoşoaia, care va fi dezvoltat în spatele străzii Martha Bibescu, foarte aproape de lac. (…) Investiţia se ridică undeva la 2,5-3 milioane euro, capital propriu, finanţare bancară şi avem câţiva investitori care o să susţină proiectul. Sunt prieteni de-ai noştri, cunoscuţi interesaţi să investească în businessul nostru pentru un randament garantat la final“, declara Alexandru Manea, potrivit zf.ro.
În cadrul același interviu, cei doi au mai povestit că mai au terenuri achiziţionate, atât în zona Băneasa, cât şi în zona Pipera unde vor dezvolta proiecte imobiliare în viitor.
În urmă cu doi ani, Nicoleta Manea, CEO al ANG Luxury Properties declara că anul 2021 a fost unul foarte bun pentru companie: „Am avut un an extrem de bun în care ne-am dublat businessul. Ca număr de tranzacţii au fost în jur de 30 de apartamente de peste 1 mil. euro, un număr de peste zece case cu valori de 3-5 mil. euro, şi o serie de penthouse-uri. În total am tranzacţionat proprietăţi în jurul valorii de 88 mil. euro“.
Sursă foto: Facebook Visit Mamaia, Facebook Alexandru Manea
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Doi investitori din București vor să construiască un hotel de 15 etaje în Mamaia
O firmă din Capitală construiește un imobil de 15 etaje în Mamaia, pe malul Lacului Siutghiol







