Acuzat de luare de mită, ofițerul Florin Simineanu, din IPJ Constanța, așteptat la Tribunalul Constanța! Iată când și de ce

Justiție
Tribunalul Constanța a fixat data la care va analiza măsura preventivă sub imperiul căreia se află Florin Simineanu, ofițer de poliție în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța – Serviciul de Investigare a Infracționalității de Mediu, acuzat de luare de mită!
Ofițerul de poliție se află în prezent în stare de arest preventiv, iar judecătorii de la Tribunalul Constanța vor analiza la data 30 ianuarie 2026 dacă se impune menținerea acestei măsuri sau dacă polițistul poate fi plasat sub imperiul unei alte măsuri preventive mai blânde.
Oricare va fi decizia Tribunalului Constanța, aceasta va putea fi contestată la instanța superioară, respectiv la Curtea de Apel Constanța.

DNA, acuzații oficiale
Amintim, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus, zilele trecute, sesizarea instanței de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției ilui Simineanu Florin, ofițer de poliție în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța – Serviciul de Investigare a Infracționalității de Mediu, aflat în arest la domiciliu.
Cel în cauză este acuzat de săvârșirea infracțiunii de luare de mită.
Potrivit DNA, în acordul de recunoaștere a vinovăției, procurorii au reținut următoarea stare de fapt:
„La data de 03 noiembrie 2025, inculpatul Simineanu Florin, în calitate de ofițer de poliție cu atribuții de constatare/sancționare a contravențiilor în cadrul I.P.J. Constanța – Serviciul de Investigare a Infracționalității de Mediu, a efectuat un control general pe linie mediu în cadrul unei societăți din jud. Constanța, în urma căruia ar fi fost descoperite o serie de nereguli.
La finalul controlului, inculpatul a întocmit un proces-verbal de constatare fără a aplica o amendă contravențională și l-ar fi îndrumat pe directorul general al societății respective să remedieze problemele identificate.
Ulterior, la data de 12 noiembrie 2025, inculpatul Simineanu Florin ar fi pretins directorului general al societății respective remiterea sumei de 20.000 de lei sau, alternativ, a sumei de 25.000 de lei, la alegerea acestuia din urmă, întrucât nu a aplicat sancțiunile contravenționale prevăzute de lege pentru neregulile constatate în timpul controlului menționat anterior.
La data de 28 noiembrie 2025, inculpatul Simineanu Florin a primit de la persoana respectivă (martor în cauză), suma de 5.000 euro (echivalentul sumei de 25.000 de lei), ocazie cu care procurorii anticorupție au procedat la constatarea infracțiunii flagrante.
Facem precizarea că inculpatul și-a asumat în totalitate fapta comisă și a avut o atitudine sinceră pe parcursul cercetărilor.
În prezența avocatului, inculpatul Simineanu Florin a declarat expres că recunoaște comiterea faptei reținute în sarcina sa, acceptă încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mișcare acțiunea penală și este de acord cu felul și cuantumul pedepsei aplicate, precum și cu forma de executare a acesteia, respectiv o pedeapsă de 3 ani de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, pe durata unui termen de supraveghere de 3 ani.
Totodată, inculpatului i s-a interzis pe o perioadă de 4 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, exercitarea drepturilor: de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice, de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat și de a ocupa o funcție în cadrul Poliției Române.
Inculpatul Simineanu Florin a declarat că este de acord cu prestarea unei munci neremunerate în folosul comunității pe o perioadă de 60 de zile.
Dosarul de urmărire penală și acordul de recunoaștere a vinovăției privindu-l pe inculpat au fost înaintate Tribunalului Constanța.
Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale și trimiterea actelor de sesizare instanței competente, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție“.
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:





