Rapper-ul american Wiz Khalifa rămâne condamnat DEFINITIV la Constanța! Vezi aici ce s-a decis astăzi

Justiție
Rapper-ul american Wiz Khalifa, pe numele adevărat Thomaz Cameron Jibril, rămâne condamnat definitiv la Constanța, au decis astăzi, 24 iunie 2026, judecătorii de la Secția Penală a Tribunalului Constanța!
Potrivit surselor oficiale consultate de Ziarul Amprenta, Tribunalul a respins ca inadmisibilă cererea de revizuire formulată de Wiz Khalifa.
Amintim, vedeta SUA ceruse revizuirea dosarului în care a fost condamnat definitiv la 9 luni de închisoare cu executare, pentru săvârșirea infracțiunii deținere de droguri de risc, fără drept, în vederea consumului propriu.
Wiz Khalifa a fost trimis în judecată de DIICOT Constanța, pentru că ar fi fumat Cannabis pe scena unui celebru festival din Costinești.
Totuși, rapper-ul american Wiz Khalifa mai poate declara apel împotriva deciziei de astăzi a Tribunalului, în termen de zece zile de la primirea hotărârii motivate a instanței.
Iată minuta Hotărârii 422/2026 a Tribunalului Constanța:
„În baza disp. art. 459 alin. 5 Cod de procedură penală, respinge, ca inadmisibilă, cererea de revizuire formulată de THOMAZ CAMERON JIBRIL (nr., cunoscut pe numele de scenă Wiz Khalifa) cu privire la sentinţa penală nr. 269/24.04.2025 a Tribunalului Constanța, defintivă prin decizia penală 1222/P/18.12.2025 a Curţii de Apel Constanţa, pronunțate în dosarul nr. 7777/118/2024.
Ia act că revizuentul a fost de reprezentat de avocat ales.
În baza disp. art. 275 alin. 2 Cod de procedură penală, obligă revizuentul la plata sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de către stat.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Soluționată în camera de consiliu.
Pronunțată astăzi, 24.06.2026, prin punerea soluției la dispoziția revizuenților şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanței.
Document: Hotarâre 422/2026 24.06.2026“

Detalii complete despre solicitarea de revizuire formulată de Wiz Khalifa pot fi consultate aici.
Acum, rămâne de văzut dacă în cauză rapper-ul american va declara apel împotriva hotărârii de astăzi a Tribunalului Constanța.
Sursa foto: Facebook.com
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:






