Termen nou în procesul omului de afaceri Cătălin Hideg, de la Sanimed International Impex SRL! Legături cu dosarul foștilor generali din SRI

Justiție
Judecătorii de la Tribunalul Cluj anunță un nou termen de judecată în dosarul omului de afaceri Robertino Cătălin Hideg (foto), acționar majoritar al Sanimed International Impex SRL!
Conform portalului instanțelor de judecată, noul termen în dosar a fost stabilit pentru data de 17 septembrie 2025.
Cătălin Hideg a fost condamnat în primă instanță la patru ani de închisoare, însă judecătorii au decis ca totul să fie reluat de la 0, de Tribunalul Cluj.
Firma controlată de Cătălin Hideg, respectiv Sanimed International Impex SRL, a avut în trecut zeci de contracte cu instituții din Constanța, cum ar fi Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța dar și Ministerul Apărării – U.M 02175 Constanța.
Hideg este suspectat de folosire sau prezentare cu rea-credință de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, cu consecințe deosebit de grave și spălare a banilor.
Tot în acest dosar, Sanimed International Impex SRL a fost condamnată la amendă penală în cuantum de 500.000 lei pentru folosire sau prezentare cu rea-credință de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene sau din bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, cu consecințe deosebit de grave ș spălare a banilor.
Cătălin Hideg este denunțător în dosarul foștilor generali din Serviciul Român de Informații (SRI) Florian Coldea și Dumitru Dumbravă.
Trimiterea în judecată reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
Sursa foto: facebook
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Fostul prim adjunct al SRI, Florian Coldea, trimis în judecată de DNA pentru trafic de influență





