za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Știrile zilei » 600 de credincioși constănțeni cer relaxarea restricțiilor. Ce le transmite acestora prefectul Constanței

600 de credincioși constănțeni cer relaxarea restricțiilor. Ce le transmite acestora prefectul Constanței

600 de credincioși constănțeni cer relaxarea restricțiilor. Ce le transmite acestora prefectul Constanței

Știrile zilei

04.05.2020

De către Pintilie Claudia

În ultimele zile, peste 600 de petiții au fost trimise pe adresa de e-mail oficială a Instituției Prefectului – Județul Constanța de către cetățeni care cer deschiderea lăcașelor de cult ortodoxe din județul Constanța, pentru enoriașii care doresc să participe la slujbe. „Le mulțumim tuturor celor care au semnat petițiile, oameni care au dovedit că orice decizie într-un stat democratic poate fi dezbătută, contestată ori susținută, dacă participă cu argumente”, transmite prefectul județului Constanța, George Niculescu.

Demersul a fost inițiat de Arhiepiscopia Tomisului, prin vocea înaltului prelat ÎPS Teodosie.

În lumina acestui demers, Instituția Prefectului – Județul Constanța vine cu următoarele precizări:

  • Reglementările Ordonanțelor Militare în vigoare nu pot fi modificate pe parcursul stării de urgență, iar prefectul județului Constanța nu poate dispune exceptarea de la regulile impuse;
  • Înțelegem nevoia credincioșilor de a participa la slujbele religioase oficiate de preoții constănțeni, dar în aceste vremuri de răstriște, recomandăm distanțarea socială, în orice context (social, profesional, religios, etc.);
  • Dreptul la religie este garantat prin Constituție fiecărui cetățean român, indiferent de confesiune; dacă ar fi să se aprobe măsuri relaxate pentru un cult, nu pot rămâne alte confesiuni cu restricții. Iar în condițiile actuale, ridicarea restricțiilor în ceea ce privește oficierea slujbelor religioase poate reprezenta un factor de risc însemnat;
  • Nu sunt dovezi care să ateste spusele lui ÎPS Teodosie: „Biserica nu infectează!” (afirmație făcută într-o emisiune realizată în direct de Radio Dobrogea, difuzată inclusiv pe pagina de Facebook a Arhiepiscopiei Tomisului). A se vedea cazul lui ÎPS Pimen, arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, care, din ultimele informații, încă se află internat în stare gravă, din cauza infectării cu virusul SARS-CoV-2;
  • Reamintesc faptul că principalul obiectiv al tuturor restricțiilor care se aplică la nivelul României este să protejeze cetățenii, care, prin conduita socială obișnuită, își sporesc șansele de a contracta virusul SARS-CoV-2.

Respectăm și înțelegem demersul înaltului ierarh și al Arhiepiscopiei Constanța, dar Instituția Prefectului – Județul Constanța nu poate fi de acord cu relaxarea măsurilor în ceea ce privește deschiderea bisericilor creștin-ortodoxe, în vederea participării enoriașilor la slujbe, atât timp cât încă este instituită starea de urgență.

„La fel ca marea majoritate a populației acestui județ, și eu sunt un om credincios, care respectă cuvântul Bibliei. Dar, în această situație excepțională, pe primul loc este sănătatea fiecăruia dintre noi. Fără aceasta, nu ne vom putea bucura, în viitor, de căldura și energia spirituală pozitivă a participării la o slujbă oficiată în biserică. Biblia este plină de pilde care ne îndeamnă să fim răbdători, iar credincioșilor din acest județ și din toată România le transmit că trebuie să fie în continuare răbdători, nu pentru mult timp, sperăm.

Ar trebui să privim această perioadă ca pe una de post. Rolul tentației, în acest caz, este jucat de relaxare. O relaxare care ne poate duce departe de țelul nostru comun: să scăpăm de epidemia de coronavirus. Îi rog pe toți credincioșii să nu cadă pradă tentației de a se relaxa, și de a crede că răul a trecut. Încă trebuie să ne luptăm cu acest rău.

Virusul nu infectează preferențial, nu ține cont de confesiune, de vârstă, de mediul din care provenim, cum nici legea nu trebuie aplicată preferențial, la fel și toate prevederile din Ordonanțele Militare.

Mă întreb ce ar fi însemnat să se deschidă școlile. Educația, este clar, nu trebuie neglijată, iar în aceste vremuri extrem de dificile, autoritățile au găsit soluții de moment, prin care educația își continuă cursul. Din câte știu, foarte multe parohii transmit slujbele în mediul online, iar enoriașii se pot bucura de ele, chiar dacă, într-adevăr, nu o pot face fizic, în biserică.

Înainte de Sfintele Paști, înaltul ierarh transmitea un mesaj foarte echilibrat prin aceleași canale media, pentru care îi mulțumesc și din care îmi permit să citez: „Eu nu am intenționat și nici nu voi dori vreodată să instig la vreo neascultare de autorități sau de reglementările care sunt necesare de respectat. Noi trebuie să ne supunem celor care ne sunt conducători. Ne învață Sfântul Apostol Pavel direct, spunându-ne supuneți-vă stăpânirilor, că stăpânirile de la Dumnezeu sunt rânduite.”

Îmi permit să-i recomand, cu toată considerația, înaltului prelat ÎPS Teodosie, să facă în continuare demersuri clare prin care să transmită un mesaj de unitate, de răbdare și de smerenie tuturor credincioșilor. Cu toții trebuie să înțelegem că ne vom putea reîntoarce în biserici abia după ce restricțiile vor fi relaxate. Iar această relaxare va veni doar prin respectarea Ordonanțelor Militare și prin păstrarea unei conduite responsabile din partea tuturor cetățenilor acestei țări.

Și eu sunt printre cei mulți care abia așteaptă ca viața să se întoarcă la normal, iar aici discutăm inclusiv de mersul în biserică, deplasarea liberă și tot ceea ce presupune o existență normală, liniștită. La o astfel de viață ne vom întoarce dacă toți ne facem datoria, în continuare. Autoritățile își vor duce, mai departe, misiunea de organizare, iar medicii și asistentele, eroii din prima linie a luptei împotriva COVID-19, sunt sigur că vor găsi resursele necesare să fie, în continuare, la înălțime. Cu toții trebuie să-i sprijinim pe cei din sistemul sanitar, cei care fac minuni în fiecare zi. Grăitoare este ponderea de vindecări din Constanța, de aproximativ 75%.

Așadar, cel mai important este să rămânem sănătoși, optimiști și răbdători. Din ultimele date oficiale, de pe data de 15 mai vom începe să revenim, pas cu pas, la viețile noastre. Totul ține de noi!”, a declarat George-Sergiu NICULESCU, prefectul județului Constanța.

Foto: Arhivă Biserica Sfinții Arhangheli „Mihail și Gavriil” Topraisar

Citește și:

Localnic deranjat de slujbele care se auzeau în boxe a intrat cu pistolul în biserică, ameninţându-l pe preot

Nu mai sărutați icoanele din biserică, recomandă Patriarhia Română. Și Arhiepiscopia Romano-Catolică adoptă măsuri de prevenție sanitară împotriva noului coronavirus

Articole similare

Știrile zilei

Litoralul românesc, luat cu asalt: 90.000 de turiști s-au refugiat de caniculă la malul mării. Corina Martin, președintele RESTO Constanța: Este ce... 28.06.2026

Aproximativ 90.000 de turiști se află pe litoral în acest weekend, transmit reprezentanți hotelierilor. Este cel mai ridicat grad de ocupare de la începutul sezonului estival. “Estimăm aproximativ 90.000 de turiști pe litoral în acest weekend, cel mai mare grad de …

Știrile zilei

ATENȚIE, șoferi! De la 1 iulie se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere 28.06.2026

IPJ Constanța a transmis amănunte referitoare la o importantă modificare legislativă, ce va intra în vigoare de la 1 iulie, pentru șoferii cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce. Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii …

Știrile zilei

Accident rutier cu CINCI victime la Viișoara: Un autoturism s-a ciocnit de o combină agricolă 28.06.2026

Salvatorii de pe două ambulanțe au ajuns, la această oră, la victimele unui accident rutier ce a avut loc la ieșire din Cobadin spre Viișoara. Potrivit reprezentanților SAJ și ISU Dobrogea, este vorba despre un accident rutier petrecut între un autoturism …

De la același autor

Social

FOTO VIDEO Radu Medeleanu a deschis în Fântânele o sală de kickboxing la standarde europene: copiii din comună se antrenează gratuit cu sprijinul P... 18.06.2026

Comuna Fântânele are, de câteva zile, una dintre cele mai moderne săli dedicate sporturilor de contact din județul Constanța, la standarde europene. Investiția îi aparține sportivului și antrenorului Radu Medeleanu, locuitor al comunei, care a construit de la zero, exclusiv …

Tinerii excepționali ai Constanței

INTERVIU Tinerii excepționali ai Constanței: Strâmbeanu Patricia Ștefania, balerina care își transformă visurile în pași de dans 17.06.2026

Astăzi o cunoaștem pe Strâmbeanu Patricia Ștefania, sau, așa cum îi spun cu drag familia și prietenii, Paty. La doar 11 ani, fiind elevă în clasa a IV-a B la Școala Gimnazială nr. 12 „B.P. Hasdeu” din Constanța și cea …

Tinerii excepționali ai Constanței

Tinerii excepționali ai Constanței: Andreea Pavel, olimpica ce a învățat să transforme eșecul în succes: Adevărata performanță înseamnă să nu renunți! 07.06.2026

Trei calificări la etapa națională a Olimpiadei Naționale de Biologie, o medalie de bronz la concursul „Medici de mâine”, sute de ore de voluntariat și experiențe de leadership în proiecte educaționale și culturale. Acesta este doar o parte din parcursul …

Ultimele Știri
Litoralul românesc, luat cu asalt: 90.000 de turiști s-au refugiat de caniculă la malul mării. Corina Martin, președintele RESTO Constanța: Este cel mai mare grad de ocupare din acest sezon

Știrile zilei

Litoralul românesc, luat cu asalt: 90.000 de turiști s-au refugiat de caniculă la malul mării. Corina Martin, președintele RESTO Constanța: Este cel mai mare grad de ocupare din acest sezon 28.06.2026
Bacalaureat 2026: Măsuri SPECIALE pe caniculă, în centrele unde se susține examenul

Învățământ

Bacalaureat 2026: Măsuri SPECIALE pe caniculă, în centrele unde se susține examenul 28.06.2026
O minoră de 16 ani din județul Tulcea a dispărut de la domiciliu: Sunați la 112 dacă o vedeți

Istoria Dobrogei

O minoră de 16 ani din județul Tulcea a dispărut de la domiciliu: Sunați la 112 dacă o vedeți 28.06.2026
ATENȚIE, șoferi! De la 1 iulie se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere

Știrile zilei

ATENȚIE, șoferi! De la 1 iulie se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere 28.06.2026
Accident rutier cu CINCI victime la Viișoara: Un autoturism s-a ciocnit de o combină agricolă

Știrile zilei

Accident rutier cu CINCI victime la Viișoara: Un autoturism s-a ciocnit de o combină agricolă 28.06.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.