Arhiepiscopia Tomisului organizează Marșul pentru Viață și acțiuni anti-avort pe 29 martie

Știrile zilei
În această lună, Arhiepiscopia Tomisului, prin Departamentul Social-Misionar, organizează diverse acțiuni pentru promovarea și susținerea vieții și combaterea avortului.
În Biserica Ortodoxă, martie sau Mărțișor este numită „Luna pentru Viață” deoarece se prăznuiește Buna Vestire, considerată sărbătoarea femeii și a mamei creștine.
Iată care este programul complet:
- vineri, 7 martie, în cadrul acțiunii „Flori pentru mămici”, voluntarii Sectorului Social-Misionar al Arhiepiscopiei Tomisului, vor oferi flori, pamperși, hăinuțe și dulciuri femeilor însărcinate și mămicilor aflate în secția de Neonatologie a Spitalului Clinic Județean „Sfântul Apostol Andrei” din Constanța;
- joi, 13 martie, la ora 19.00, în Sala Magna a Centrului eparhial Tomis va avea loc proiecția filmului „Alegerea lui Alison”.
- joi, 20 martie, între orele 7.30-13.30, este programată o nouă acțiune de Donare de sânge, la sediul CRTS Constanța. Sunt așteptați preoții, personalul neclerical și credincioșii din județul Constanța (pentru programări sunați la numărul 0731.365614).
- joi, 27 martie, de la ora 16.30, va avea loc un Atelier de pancarte pro-viață pentru adolescenți, în Sala Magna a Centrului eparhial Tomis. Alături de voluntarii ASCOR Constanța, liceenii și studenții își vor desena propria pancartă pro-viață pe care o pot purta la Marșul pentru Viață din localitatea lor sau pe care o pot fotografia și, apoi, o pot distribui pe rețelele de socializare împreună cu hashtag-ul #pancartaproviata).
- Cel mai amplu eveniment al lunii va fi „Marșul pentru Viață”. Aflat la a XV-a ediție, evenimentul pro-viață este organizat, în România, încă din anul 2008. La Constanța, acțiunea este organizată de către Arhiepiscopia Tomisului, sâmbătă, 29 martie, începând cu ora 13.00. Se va pleca pe următorul traseu: Catedrala „Sf. Ap. Petru și Pavel” – Piața Ovidiu – Biserica Greacă Capitol – Biserica „Sf. Îngeri” – Spitalul Județean (și retur) B-dul Tomis – Poșta Mare – Piața Ovidiu – Catedrala „Sf. Ap. Petru și Pavel”.
Evenimentele sunt organizate cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
Citește și:
ÎPS Teodosie stabilește un record: Pentru ce au fost alocați peste două milioane de euro în 2024







