Cod galben de furtuni în județul Constanța. Ploi torențiale, vijelii și grindină în Năvodari, Cogealac, Agigea, Corbu, dar și în alte 25 de localități

Știrile zilei
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis în această seară două avertizări nowcasting Cod Galben de instabilitate atmosferică pentru mai multe localități din județul Constanța, valabile până la ora 20:00.
Potrivit meteorologilor, în zonele vizate se vor semnala averse torențiale care vor acumula între 15 și 25 de litri pe metrul pătrat, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu rafale de 50-55 km/h și grindină de mici dimensiuni, cu diametrul cuprins între 1 și 2 centimetri.
Prima avertizare, emisă la ora 19:02, este valabilă pentru municipiul Constanța și localitățile Năvodari, Cogealac, Agigea și Corbu.
Cea de-a doua avertizare, emisă la ora 18:46, vizează municipiile Medgidia și Cernavodă, precum și orașele și comunele Ovidiu, Murfatlar, Hârșova, Mihail Kogălniceanu, Valu lui Traian, Lumina, Nicolae Bălcescu, Mircea Vodă, Castelu, Poarta Albă, Rasova, Crucea, Peștera, Ghindărești, Cuza Vodă, Saligny, Seimeni, Topalu, Pantelimon, Târgușor, Tortoman, Siliștea și Horia.
Autoritățile locale constănțene fac apel la cetățeni să evite adăpostirea sau trecerea prin apropierea copacilor, stâlpilor, panourilor publicitare, precum şi a imobilelor aflate în construcţie, iar conducătorii auto sunt rugați să evite oprirea sau staţionarea în dreptul copacilor de pe marginea drumurilor. De asemenea, proprietarii de șantiere sunt obligați să securizeze materiale, schele și utilaje.
Constănțenii, agenții economici și asociațiile de proprietari pot semnala permanent orice problemă la următoarele numere de telefon:
- Dispecerat Primăria Municipiului Constanța – 0241/550055
- Dispecerat Direcţia Generală Poliția Locală – 0241/484205 și 0341/922
- Dispecerat Serviciul Protecție Civilă– 0737552271.







