DOUĂ cutremure cu magnitudinea de 4.2 au avut loc în România în această dimineață: În ce orașe s-au resimțit

Știrile zilei
Două cutremure medii, ambele cu magnitudinea de 4,2 pe scara Richter, s-au produs sâmbătă dimineață, la ora 4:19 și 5.11 în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, anunță Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Primul seism a avut loc la o adâncime de 129,6 kilometri și a fost resimțit slab, cu o intensitate de gradul II pe scara Mercalli.
Potrivit datelor INCDFP, cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor localități: 43 km vest de Focșani, 57 km nord de Buzău, 70 km est de Sfântu Gheorghe, 79 km est de Brașov și 91 km nord-est de Ploiești.
La numai o oră distanță, un al doilea cutremur de 4.2 pe scara Richer s-a produs în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, la o adâncime de 127 de kilometri.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 37 km V de Focșani, 59 km N de Buzău, 74 km E de Sfântu-Gheorghe, 85 km E de Brașov, 96km NE de Ploiești, 97 km SV de Bârlad.







