za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Știrile zilei » Fabrica de produse ceramice din Ovidiu deținută de firma unui chinez, scoasă din nou la licitație, la un preț redus de 5,1 milioane de euro

Fabrica de produse ceramice din Ovidiu deținută de firma unui chinez, scoasă din nou la licitație, la un preț redus de 5,1 milioane de euro

Fabrica de produse ceramice din Ovidiu deținută de firma unui chinez, scoasă din nou la licitație, la un preț redus de 5,1 milioane de euro

Știrile zilei

16.10.2024

De către Ana-Maria Lipan

Maestro S.P.R.L., lichidatorul judiciar al firmei Long Wall Brick SRL, deținută de un cetățean chinez, a anunțat o nouă licitație publică pentru vânzarea făbricii de produse ceramice pe care societatea o deține în orașul Ovidiu. După mai multe încercări nereușite de a o vinde, prețul de pornire a scăzut semnificativ, ajungând la 5,1 milioane de euro, de la valoarea inițială de 7 milioane. Licitația va avea loc pe 17 octombrie 2024, iar ulterior, în fiecare zi de joi, până la adjudecare. Fabrica, specializată în producția de țigle și cărămizi, are o capacitate de peste 75 de tone pe zi.

Maestro S.P.R.L., lichidator judiciar al Long Wall Brick SRL, cu sediul social în Ovidiu, pe  strada Tulcei, organizează licitație publică în data de 17 octombrie 2024 şi ulterior în fiecare zi de joi a săptămânii, ora 15:00, până la adjudecare, pentru vânzarea bunului din patrimoniul debitoarei, respectiv fabrica de produse ceramice prin ardere (linie de producție) în special a țiglelor, a cărămizilor, a cărămizilor refractare, cu o productie mai mare de 75 tone/zi.

Prețul de pornire la licitație va fi 5.130.000 euro, fără TVA.

Potenţialii ofertanţi trebuie să depună cu o zi înainte de ziua licitaţiei, până la ora 11:00, la sediul lichidatorului judiciar, documentația de participare la licitație.

Detalii suplimentare privind capacitatea tehnică a făbricii, bunurile care o compun, caietele de sarcini, cuprinzând condițiile și regulamentul de participare la licitație se pot obține de la sediul Maestro S.P.R.L. din Constanța, Str. Dr. A. Karatzalli, nr. 24, Jud. Constanța.

Fabrică cărămidă Ovidiu scoasă la licitație

Fabrică cărămidă Ovidiu scoasă la licitație

Relații suplimentare se pot obține la numărul de telefon 0241/488.238, e-mail: [email protected].

Firmă deținute de un cetățean chinez

Potrivit listafirme.ro, site consultat în data de 18 mai 2023, firma care se află în prezent în faliment a fost înființată în 2007 și avea ca obiect de activitate „Fabricarea cărămizilor, țiglelor și altor produse pentru construcții, din argilă arsă”.

Acționarul unic al firmei este cetățeanul chinez Gao Lihong.

Firma nu a avut activitate, în anul fiscal 2022 fiind raportate datorii ce atingeau suma de 28.245.260 de lei.

Precizăm faptul că fabrica a mai fost scoasă la licitație în trecut, având prețul de pornire de 7.000.000 de euro, însă, din cauza lipsei de cumpărători, acesta a fost redus considerabil ajungând la 5.700.000 euro și acum la prețul actual.

OBSERVAȚII:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Citește și:

Fabrica de produse ceramice din Ovidiu deținută de firma unui chinez, scoasă la vânzare la 5,7 milioane de euro

Etichete:

  • Gao Lihong
  • fabrică ceramice
  • Ovidiu
  • LONG WALL BRICK SRL
Articole similare

Știrile zilei

Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor 31.08.2026

În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Tulcea, bărbatul în vârstă de 76 de ani, a cărui dispariție a fost sesizată astăzi, 31 august, a fost identificat și găsit în siguranță. La data de 31 august …

Știrile zilei

Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia 31.08.2026

Primăria Cumpăna anunță că miercuri, 2 septembrie 2026, elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu sunt invitați să petreacă o zi plină de distracție și voie bună la Aqua Magic Mamaia, marcând astfel, într-un mod special, sfârșitul vacanței de vară. Acțiunea este organizată …

Știrile zilei

Ce se întâmplă cu cardul de sănătate de la 1 septembrie: CNAS, precizări importante 31.08.2026

Persoanele asigurate vor avea acces la servicii medicale și după 1 septembrie 2026 fără să fie obligate să utilizeze cartea electronică de identitate, a anunțat luni Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS). Cardul național de sănătate va putea fi folosit …

De la același autor

Știrile zilei

Ce firmă a câștigat contractul de 3,3 milioane de lei pentru serviciile de curățenie în Portul Constanța? 08.07.2025

Compania Națională „Administrația Porturilor Maritime” SA Constanța a finalizat recent procedura de achiziție publică pentru atribuirea unui contract de servicii de curățenie, destinat întreținerii spațiilor administrative, speciale și de deservire generală din patrimoniul său. Valoarea contractului se ridică la 3.300.797,3 …

Administrație locală

Contractul de peste 73 milioane lei pentru deratizare și dezinsecție, blocat de CNSC. Primăria Constanța obligată să modifice documentația de atrib... 08.07.2025

Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a admis contestația depusă de societatea Wasval SRL din Iași și a obligat autoritatea contractantă, Primăria Municipiului Constanța, să modifice documentația de atribuire aferentă contractului pentru delegarea serviciilor publice de dezinsecție, deratizare și …

Mamaia

RTH Premium Services, deținută de Virgil Călina, vrea să amenajeze o plajă turistică în Mamaia. Primăria a dat undă verde 07.07.2025

Primăria Municipiului Constanța a emis luni, 7 iulie 2025, certificatul de urbanism cu numărul 1254, având ca scop amenajarea unei plaje turistice în stațiunea Mamaia. Solicitantul certificatului este RTH Premium Services SRL, companie care face parte din portofoliul grupului De Silva, …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor

Știrile zilei

Bărbat de 76 de ani dispărut dintr-o comună din județul Tulcea depistat după mobilizarea rapidă a polițiștilor 31.08.2026
Șapte canotori de la CSM Constanța, la Campionatele Europene de tineret din Polonia

Sport

Șapte canotori de la CSM Constanța, la Campionatele Europene de tineret din Polonia 31.08.2026
Lionel Messi îşi încheie cariera internaţională: „După tot acest timp scurs de la finală, după ce m-am gândit îndelung, vreau să vă anunţ pe toţi că mă retrag din fotbalul internaţional!

Sport

Lionel Messi îşi încheie cariera internaţională: „După tot acest timp scurs de la finală, după ce m-am gândit îndelung, vreau să vă anunţ pe toţi că mă retrag din fotbalul internaţional! 31.08.2026
Primăria Eforie ANGAJEAZĂ administrator clădire: Se solicită studii medii

Locuri de muncă

Primăria Eforie ANGAJEAZĂ administrator clădire: Se solicită studii medii 31.08.2026
Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia

Știrile zilei

Primăria Cumpăna invită GRATUIT elevii Liceului Tehnologic Nicolae Dumitrescu la Aqua Magic Mamaia 31.08.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.