FOTO Campionii de altădată, din nou împreună: rugbiștii constănțeni, reuniți la un eveniment de excepție

Sport
De către Nicoleta Borzea
Sâmbătă, 2 august, de la ora 11:00, la Cazinoul din Constanța va avea loc un eveniment deosebit, dedicat gloriilor rugbiului constănțean. Manifestarea omagiază două momente istorice ale sportului: câștigarea primului titlu național acum 50 de ani și a campionatului obținut în urmă cu 30 de ani.
La aniversare vor participa foști mari sportivi ai echipei Farul Constanța, rugbiști care au scris istorie în sportul românesc. Vor fi prezenți atât campionii din urmă cu cinci decenii, cât și cei care, în urmă cu trei decenii, aduceau un ultim titlu național în vitrina clubului. Alături de ei vor fi și urmașii celor care au urcat pe podium în urmă cu 50 de ani, un gest de respect și recunoștință față de pionierii acestui sport la malul mării.

Evenimentul se anunță de anvergură, fiind așteptate în jur de 50 de persoane, inclusiv sportivi plecați în străinătate, care revin special pentru această ocazie. Printre numele sonore care vor fi prezente se numără: Bucos Mihai și Necula Ene. Vor mai și alți precum Ion Vasile, Adrian Lungu, Ștefan Constantin, Cornel Vasile, Motrescu Petrică, Cristi Brănescu, Nicu Brănescu, Florin Opriș, Varga Gheorghe, Florea Gheorghe, Marcu Remus, Vasile Bezărău, Florian Constantin, Sergiu Galan și Cătălin Sasu. Sportivii vor primi medalii aniversare în semn de respect și prețuire.

La eveniment vor participa și reprezentanți ai autorităților locale și ai mediului economic: Virgil Chițac, primarul municipiului Constanța, Florin Mitroi, președintele Consiliului Județean Constanța, și Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României.

„Acei mari sportivi, care au adus rezultate frumoase pentru sportul românesc, trebuie să simtă că nu au fost uitați. Este pentru prima dată când sunt aniversați rugbiștii seniori ai Constanței”, a declarat fostul rugbist Gabriel Arvinte, inițiatorul demersului.

Evenimentul promite să fie unul emoționant, încărcat de amintiri și reverență față de cei care au dus renumele Constanței în sportul național și internațional.


În fotografie este Naca Mihail, antrenorul pe durata a vreo 30 de ani, în perioada marilor performanțe ale echipei Farul Constanța.
Sursă foto: Gabriel Arvinte/arhivă personală
Citește și:







