FOTO Niciun autobuz CT BUS nu circulă astăzi pe traseele din Constanța. Ce spune Bogdan Gheorghe, liderul Sindicatului Profesional al Transportatorilor și Activităților Conexe

Știrile zilei
Aproximativ 200 de angajați ai CT Bus – șoferi și personal TESA protestează la această oră în curtea sediului instituției de pe strada industrială. Oamenii sunt nemulțumiți că nu își vor primi banii aferenți primei de Crăciun și spun că situația per ansamblu în companie nu este una bună.
Bogdan Gheorghe, liderul Sindicatului Profesional al Transportatorilor și Activităților Conexe spune că protestul de astăzi este urmare a mai multor nemulțumiri acumulate în timp.
„Astăzi s-a umplut paharul nemulțumirilor. Concedierile anunțate este unul dintre factori, dar nemulțumirile sunt legate de nerespectarea contractului colectiv de muncă, de lipsa pieselor, a banilor și de toate tensiunile acumulate în timp. Sperăm să găsim o cale ca astăzi să se rezolve problemele angajaților CT Bus. Eu îmi doresc ca autobuzele să iasă pe traseu, dar asta ar însemna o rezolvare a problemelor noastre„, a spus Bogdan Gheorghe.

UPDATE 2:
Liderii de sindicat și o parte a angajaților au intrat la negocieri cu conducerea CTBus.
De asemenea, se reia discuția privind deplasarea angajaților CT Bus în fața Primăriei Constanța.

Vom reveni cu detalii.
Citește și:







