O poliţistă de 21 de ani a murit într-un accident rutier după ce autospeciala în care se afla a fost lovită de un TIR

Știrile zilei
O polițistă în vârstă de 21 de ani de la Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Brașov a decedat vineri după-amiază într-un accident rutier pe DN 13, în zona Pădurea Bogății.
Potrivit primelor verificări, autospeciala Poliției a fost acroșată de remorca unui TIR care a derapat într-o curbă pe un carosabil umed. Traficul pe DN 13 este blocat din cauza accidentului.
„La fața locului au fost direcționate echipaje ale Poliției Rutiere și ale Serviciului Criminalistic, pentru a efectua cercetări pentru lămurirea împrejurărilor care au condus la producerea accidentului.
Primele date obținute de la fața locului indică faptul că, într-o curbă la dreapta, pe fondul carosabilului umed, semiremorca ansamblului auto a derapat, ceea ce a condus la pătrunderea acesteia pe sensul opus de mers, unde a acroșat autospeciala la volanul căreia se afla o tânără agent de poliție, în vârstă de 21 de ani. Din nefericire, colega noastră a suferit leziuni incompatibile cu viața,” transmit oficialii IPJ Brașov.
În urma impactului, ambele autovehicule au rămas pe carosabil, iar circulația rutieră este blocată în prezent. Polițiștii efectuează cercetări, iar traficul va fi reluat după finalizarea verificărilor și îndepărtarea vehiculelor de pe șosea.
„Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov sunt profund îndurerați de pierderea tinerei noastre colege. Rugăciunile noastre se îndreaptă spre familia îndurerată, față de care transmitem condoleanțe și întreaga noastră susținere!” au transmis oficialii IPJ Brașov.