Primarul Chițac taie și modifică ajutoarele pentru încălzire acordate locuitorilor Campusului Social Henri Coandă

Știrile zilei
Primarul Vergil Chițac a semnat mai multe dispoziții privind ajutoarele pentru încălzirea locuințelor în sezonul rece 2024-2025
Primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, a semnat ieri o serie de dispoziții legate de acordarea, modificarea, încetarea sau respingerea dreptului la ajutor pentru încălzirea locuințelor cu energie electrică pentru persoanele domiciliate în Campusul Social Henri Coandă.

Măsurile vizează sezonul rece decembrie 2024 – martie 2025 și au următoarele detalii:
- Respingerea dreptului la ajutor: A fost respins dreptul de acordare a ajutorului din bugetul local pentru încălzirea locuinței unui număr de 2 titulari.
- Încetarea acordării ajutorului: Ajutorul pentru încălzirea locuinței a fost încetat pentru 3 titulari.
- Modificarea sumei acordate: Au fost operate modificări ale sumelor acordate ca ajutor pentru încălzirea locuinței pentru 44 de titulari.
- Acordarea ajutorului: Au fost aprobate noi ajutoare pentru încălzirea locuinței pentru un număr de 10 titulari.
Toate dispozițiile semnate de primar se referă la locuitorii din Campusul Social Henri Coandă și sunt finanțate din bugetul local al municipiului Constanța. Aceste măsuri au fost luate în conformitate cu normele în vigoare privind sprijinul social pentru persoanele vulnerabile.
Sursă foto- RAEDPP Constanța







