Bacteriile Vibrio amenință Marea Neagră. DSP Constanța monitorizează apa de îmbăiere

Năvodari
Ca urmare a apariției informațiilor legate de existența unui nou tip de bacterii în Marea Neagră, DSP Constanța a venit cu precizări, la solicitarea Ziarului Amprenta.
Pe litoralul românesc, DSP Constanța monitorizează constant calitatea apei mării, conform Directivei Europene 2006/7/CE, prin analiza nivelului de E. coli și enterococi. Până acum, rezultatele arată o calitate bună sau excelentă a apei. Instituția recomandă turiștilor respectarea regulilor de igienă – evitarea băii în caz de răni deschise, protejarea acestora cu plasturi, supravegherea copiilor pentru a nu înghiți apă de mare și folosirea toaletelor. Nu au fost raportate probleme de sănătate legate de apa de îmbăiere.
„DSP Constanța monitorizează calitatea apei de îmbăiere, conform Directivei Uniunii Europene privind apa de îmbăiere – Directiva 2006/7/CE. Monitorizarea se realizează pe doi parametri esențiali: concentrațiile de Escherichia coli și de enterococi în apă. Aceste bacterii sunt indicatori-cheie ai calității apei și ai posibilelor riscuri pentru sănătatea persoanelor care se îmbăiază. Până la această dată, rezultatele analizelor au evidențiat, în principal, o calitate excelentă sau bună a apei de îmbăiere. DSP Constanța recomandă tuturor celor care intră în contact cu apa mării adoptarea unui comportament igienic: evitarea îmbăierii atunci când există plăgi la nivelul tegumentelor sau protejarea acestora cu plasturi adecvați, supravegherea copiilor pentru a nu înghiți apă de mare, folosirea toaletelor sanitare de pe plaje etc. Menționăm că, până la această dată, nu am fost informați despre existența unor eventuale probleme de sănătate în legătură cu apa de îmbăiere”, a declarat, pentru Ziarul Amprenta, purtătorul de cuvânt al DSP Constanța, Tudorel Ene.
Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor a anunțat că Marea Neagră și Marea Baltică și Marea Nordului sunt zone cu risc. Ar fi vorba despre bacterii care se găsesc în apele mării. Vibrio este o bacterie care se dezvoltă în ape calde, atunci când temperatura depășește 20°C.
Specialiștii de la Centrul European de Prevenirea și Controlul Bolilor avertizează că apa tot mai caldă a mării favorizează înmulțirea explozivă a acestor bacterii de genul Vibrio, care provoacă afecțiuni digestive. Marea Baltică și Marea Nordului sunt, de asemenea zone cu risc, alături de Marea Neagră, iar în aceste condiții consumul de fructe de mare din aceste surse poate fi extrem de dăunător atât pentru adulți, cât și pentru copii, scrie Digi24.ro.
Citește și:







