FOTO Final de poveste la Constanța: Italienii au recuperat tablourile descoperite de mascați în cartierul Henri Coandă anul trecut

Știrile zilei
Astăzi, 7 iulie 2026, Direcția de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratul General al Poliției Române a predat către reprezentanții Comandamentului Carabinierilor pentru Protecția Patrimoniului Cultural 10 tablouri recuperate în România, în cadrul unui dosar penal instrumentat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța.
Investigațiile au fost declanșate în urma obținerii de către polițiștii de investigații criminale a unor informații privind existența pe teritoriul României a 10 picturi susceptibile de a proveni din infracțiuni comise pe teritoriul Italiei.
În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit că cele 10 picturi ar fi fost sustrase, la data de 23 august 2024, dintr-o locuință situată în localitatea Bassano del Grappa, din Republica Italiană, fiind ulterior introduse ilegal în România, prejudiciul fiind de peste 90.000 de euro.

Tablourile din Bassano del Grappa de la Constanța
În perioada 6 – 7 martie 2025, au fost puse în executare, de către polițiști, mai multe mandate de percheziție domiciliară, în județul Constanța, fiind ridicate cele 10 tablouri ce fac obiectul furtului, mai multe medii de stocare și sisteme informatice.
Activitățile investigative au condus la descoperirea și recuperarea integrală a bunurilor culturale, precum și la documentarea activității infracționale a persoanelor, cercetările fiind efectuate, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța, față de 4 cetățeni români, pentru furt calificat și import ilegal de bunuri culturale pe teritoriul României.
Cooperarea internațională cu autoritățile italiene s-a desfășurat prin intermediul canalelor oficiale de cooperare judiciară și polițienească, schimbul securizat de informații fiind realizat prin intermediul instrumentelor Europol.
La ceremonia de predare au fost invitați să participe reprezentanți din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța, ai Comandamentului Carabinierilor pentru Protecția Patrimoniului Cultural, ai Biroului Atașatului de Afaceri Interne din cadrul Ambasadei Republicii Italiene în România, precum și reprezentanți ai Muzeului Municipiului București.

Tablourile din Bassano del Grappa de la Constanța
Cum au ajuns tablourile în Constanța, potrivit anchetatorilor
Reamintim că, potrivit surselor oficiale consultate de Ziarul Amprenta, în noiembrie 2025, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța au dispus trimiterea în judecată a suspecților din prezenta cauză, trei bărbați și o femeie, fosta menajeră a persoanei vătămate, în vârstă de aproape 100 de ani.
Conform rechizitoriului, aproape de finele lunii august 2024, trei bărbați, în baza unei presupuse înțelegeri prealabile, în urma informațiilor furnizate de o femeie, care a fost angajată anterior ca menajeră în locuința persoanei vătămate, în vârstă de aproape 100 de ani, din Bassano del Grappa (Vicenza. Italia), ar fi sustras, aparent prin violare de domiciliu şi pătrundere prin efracție, prin forțarea geamului de la bucătăria imobilului, de la adresa menționată anterior un număr de 10 (zece) picturi realizate în secolele XVII – XVIII, realizate de diferiți artiști plastici.
„Ulterior“, spun procurorii din Constanța, doi dintre inculpați ar fi „introdus tablourile pe teritoriul României, fiind transportate în județul Constanța, unde au fost ascunse în diferite locații“.
„Totodată, inculpații ar fi „încercat să valorifice tablourile sustrase, sens în care le-au oferit spre vânzare mai multor persoane, contra unor sume de bani cuprinse între 20.000 – 30.000 еuro, fără a reuși înstrăinarea operelor plastice, tablourile fiind recuperate de organele de poliție“, potrivit rechizitoriului.

Tablourile din Bassano del Grappa de la Constanța
Pistol și acatist: „să avem spor prin drept divin“
În cauză, pentru aflarea adevărului, au fost efectuate mai multe percheziții domiciliare, iar cu ocazia efectuării unei astfel de activități au fost identificate şi ridicate înscrisuri ce păreau a fi „acatiste“, din care reiese că se rugau pentru a vinde tablourile cât mai repede: „să vindem tablourile și să luăm o sumă mare de bani și să avem spor prin drept divin”, iar la o altă adresă a fost identificat şi ridicat un pistol neletal.
Tablourile, predate Muzeului Municipiului Bucureşti
De menționat cele 10 tablouri sustrase de inculpați din patrimoniul persoanei vătămate, identificate şi ridicate de la o locuință cu ocazia efectuării percheziției domiciliare, au fost predate de organele de cercetare penală Muzeului Municipiului Bucureşti, pentru păstrare în condiții de conservare specifice.

Tablourile din Bassano del Grappa de la Constanța
Ce a spus expertul
Tot în actul de sesizare a instanței se mai arată că, în cauză, s-a dispus efectuarea unei constatări de către un expert în bunuri cu semnificație artistică, pictură și grafică europeană având ca obiectiv stabilirea locului de proveniență, originea, autenticitatea, perioada de creație, valoarea culturală şi financiară, cât şi dacă aceste bunuri fac parte din patrimoniul cultural sau sunt susceptibile de a fi clasate, precum şi stabilirea faptului dacă aceste picturi se încadrează în categoria celor pentru care este necesar obținerea certificatului de export.
„Toate cele 10 tablouri se află într-o stare de conservare în general proastă“
Prin raportul de constatare, expertul a formulat următoarele concluzii:
- „Tablourile au în general o calitate artistică modestă, vernaculară / rurală, pe alocuri cu aspect de artizanat.
- Mai notabile, din punct de vedere artistic sunt lucrările inventariate cu nr. 4 (Ecce Homo), nr. 5 (Peisaj portuar) şi nr. 9-10 (studiile de expresie montate în cutie).
- Toate cele 10 tablouri se află într-o stare de conservare în general proastă, cu verniul înnegrit, cu suprafața pânzei ondulată, cu zone cu desprinderi de culoare.
- Consider că obiectele expertizate au în primul rând o valoare personală, în relație cu proprietarul de la care au fost sustrase, având calitatea de obiecte de colecţie personală.
- Cu excepțiile menționate mai sus (nr. 4, 5, 9-10), deşi şi acestea cu rezerve, consider că celelalte obiecte nu pot fi integrate unei colecții muzeale în conformitate cu criterii axiologice / estetice / patrimoniale, ci strict în scopul conservării lor ca obiecte cu o anume vechime.
- În conformitate cu Legea nr. 182/2000, obiectele expertizate pot fi încadrate la specificațiile art. 3, pct. (2), nr. 2 (“bunuri cu semnificație artistică“), lit. a („opere de artă plastică“) și lit. c („obiecte de cult – icoană“), aşadar, nu sunt bunuri de creație curentă, iar, potrivit prevederilor art. 37 alin. (1) – (3) din aceeaşi lege, în România, scoaterea peste frontieră a bunurilor culturale se efectuează numai pe baza certificatului de export.
- În mod categoric, cele zece obiecte nu fac parte din patrimoniul național.
- Daсă, însă, ar fi – în mod abstract – supuse criteriilor de clasare prevăzute de Normele legale în vigoare (H.G. nr. 886/2008), apreciez că patru dintre ele, respectiv cele notate cu numărul 1, 2, 3, 6, nu sunt susceptibile de a fi clasate, iar pentru celelalte şase, notate cu numerele 4, 5, 7, 8, 9, 10, ar putea fi propusă clasarea în categoria juridică „Fond“.
- Procedura de clasare este, însă, inoperabilă, în mod fundamental, întrucât cele 10 picturi nu provin de pe teritoriul României, ci din Italia.
- Valoarea financiară / de piață, în estimarea mea, este menționată în fiecare caz în parte.
- Estimez că valoarea financiară globală ar fi de mтахітит 45 000 de euro.
- Precizez că valoarea de piață poate fi diferită în funcție de mulți factori, cum ar fi: țara, zona, momentul, comerciantul care realizează vânzarea, cerere şi ofertă etc, astfel prețul real putând fi variabil.
- În eventualitatea în care cele 10 bunuri ar fi făcut obiectul unor tranzacții transfrontaliere licite, ar fi fost necesară, pentru fiecare obiect în parte, o expertiză prealabilă care să constate dacă obiectul în cauză este susceptibil de a fi clasat şi obținerea certificatului de export sau licenței de export, conform legislației statului de unde erau exportate“, conform expertizei.
Așa cum arătam și mai sus, dosarul penal privind prezenta cauză a fost trimis spre soluționare Judecătoriei Constanța.
Citește și:






