Furt SPECTACULOS: Doi români, prinși de poliție în timp ce trageau un seif pe pârtia de schi

Știrile zilei
Doi români au fost arestați pe o pârtie de schi, în timp ce trageau la vale un seif furat de la un local de apres-skiuri.
Evenimentul a avut loc în stațiunea austriacă Fieberbrunn, din districtul Kitzbühel.
Cei doi români au fost prinși pe pârtie în jurul orei 3.30, azi dimineață.
Potrivit poliției austriece, hoții au smuls seiful din ancorare, apoi l-au cărat cu efort pe pârtia de schi, până la autoturismul parcat în apropiere.
Ceea ce nu au anticipat hoții a fost că furtul a fost observat de mai mulți șoferi de ratrac (utilaje de întreținere a pârtiilor).
Inițial, aceștia au crezut că este vorba despre un incident banal și chiar au ajutat mașina suspecților, rămasă blocată pe pârtie, să pornească din nou.
Momentul-cheie a venit când martorii au realizat că în portbagaj era încărcat un seif. Atunci au alertat imediat poliția, arată Știripesurse.
Cei doi suspecți, români în vârstă de 47 și 50 de ani, au fost reținuți pe loc.
FOTO: Facebook
Citește și:







