Județul Constanța, sub un nou Cod galben de caniculă, cu temperaturi de până la 37 de grade Celsius! Iată când intră în vigoare avertizarea

Știrile zilei
Un nou Cod galben de caniculă a fost emis pentru județul Constanța de către specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie.
Potrivit sursei citate, este vizată partea de vest a județului, unde se așteaptă, conform informațiilor din avertizarea Cod galben, temperaturi de până la 37 de grade Celsius.
Astfel, noua avertizare intră în vigoare de mâine, 5 august 2025, de la ora 12.00, urmând să expire în aceeași zi, la ora 21.00.
Spun meteorologii, legat de noul Cod galben, că marți, în sud-estul Olteniei, în sudul și în estul Munteniei, precum și în sud-vestul Dobrogei va fi caniculă și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi de 35…37 de grade.

De asemenea, meteorologii au transmis că miercuri, 6 august 2025, în sudul și sud-estul țării vremea se va menține caniculară, iar disconfortul termic ridicat.
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Alertă pe plaja din Eforie Nord: o femeie din Bacău a leșinat din cauza căldurii





