za-logo

Ne puteți urmări pe:

  • Acasă
  • Știrile zilei
  • Administrație locală
  • Politic
  • Justiție
  • Economie
  • Cultură
  • Tinerii excepționali ai Constanței
  • Învățământ
  • Sport
  • Sănătate
  • Agricultură
  • Externe
  • Locuri de muncă
  • Imobiliare
  • Showbiz
  • Anunțuri

Ne puteți urmări pe:

Acasă » Știrile zilei » LIVE FOTO VIDEO Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu inaugurează ASTĂZI noul Terminal de Pasageri! Iată cine este prezent la eveniment

LIVE FOTO VIDEO Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu inaugurează ASTĂZI noul Terminal de Pasageri! Iată cine este prezent la eveniment

LIVE FOTO VIDEO Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu inaugurează ASTĂZI noul Terminal de Pasageri! Iată cine este prezent la eveniment

Știrile zilei

17.03.2026

De către Cecilia Zagoneanu

Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu inaugurează astăzi, 17 martie 2026, noul Terminal de Pasageri, menit să crească semnificativ capacitatea operațională a aeroportului și, astfel, să dea noi dimensiuni fluxurilor economice din Dobrogea!

Evenimentul are loc de la ora 10.00, la sediul Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu din comuna Mihail Kogălniceanu, strada Tudor Vladimirescu, nr. 4.

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu

Astfel, printre persoanele invitate să participe la inaugurarea noului terminal al aeroportului, alături de președintele Consiliului Județean Constanța, Florin Mitroi, și conducerea instituției, reprezentată de Bogdan Ionuț Artagea – directorul general al Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu, se numără:

  • Ltc. Christopher Gamble – atașatul US AIR în România
  • Col. Robert Kamerer – atașatul US Defense în România
  • Irinel Ionel Scrioșteanu – secretar de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii
  • Ancuța Belu – primarul comunei Mihail Kogălniceanu
  • Răzvan Filipescu – vicepreședintele Consiliului Județean Constanța
  • Vergil Chițac – primarul Constanței
  • Adriana Arghirescu – viceprimarul Constanței
  • Adrian Teodor Picoiu – prefectul județului Constanța
  • Mariana Gâju – primarul comunei Cumpăna
  • Florin Goidea – directorul CN Administrația Canalelor Navigabile SA
  • General de brigadă Nicolae Crețu – comandantul Bazei 57 Aeriene Mihail Kogălniceanu
  • Comandor Gabriel Goagă – comandant UM 01837
  • Bogdan Stelian Mindrescu – președintele Asociația Aeroporturilor din România
  • Iustin Marinel Cionca-Arghire – președintele Consiliului Județean Arad
  • Adrian Ioan Veștea – președintele Consiliului Județean Brașov
  • Ionel Bucur – consilier județean Constanța
  • comisar șef George Munteanu – șeful Poliției Rutiere Contanța
  • Viorel Ionescu – primarul orașului Hârșova
  • Gelu Dănuț Dincă – managerului Complexului Muzeal de Științe ale Naturii Constanța
  • colonel Marius Velicu – șeful Inspectoratului de Jandarmi Județean Constanța
  • chestor Cornel Georgian Mototolea – comandantul Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța
  • Gigi Valentin Ștefan – procuror al Parchetului Curții de Apel Constanța.
https://ziarulamprenta.ro/wp-content/uploads/2026/03/WhatsApp-Video-2026-03-17-at-10.01.35.mp4

De asemenea, sunt prezenți directorii aeroporturilor din Sibiu, Târgu Mureș, Tulcea, Iași, Bacău.

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Florin Mitroi Florin Goidea

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu

„Noul terminal reprezintă un proiect de referință destinat să modernizeze complet experiența călătorilor și să crească semnificativ capacitatea operațională a aeroportului.

Această investiție majoră consolidează rolul strategic al județului Constanța ca nod de transport internațional, facilitând atât turismul regional, cât și fluxurile economice în zona Dobrogei“, au precizau reprezentanții Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu la momentul anunțului privind evenimentul.

https://ziarulamprenta.ro/wp-content/uploads/2026/03/WhatsApp-Video-2026-03-17-at-09.56.59.mp4

ÎPS Teodosie oficiază slujba religioasă

Ceremonia de inaugurare a noului terminal al aeroportului a început cu intonarea Imnului României, „Deșteaptă-te, române!“, urmată de slujba religioasă.

https://ziarulamprenta.ro/wp-content/uploads/2026/03/document_5893323342093491501.mp4

Slujba este oficiată de un sobor de preoți conduși de Înaltpreasfinția Sa Teodosie, arhiepiscopul Tomisului.

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu

Directorul Bogdan Artagea: „100 de milioane de euro au intrat în acest județ, prin proiectele de la aeroport“

Ulterior, au luat cuvântul directorul Bogdan Ionuț Artagea, directorul aeroportului și secretarul de stat din Ministerul Transporturilor, Ionuț Scrioșteanu

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu.

Directorul Bogdan Ionuț Artagea a declarat că momentul de astăzi reprezintă momentul unui nou început pentru aeroport, dar și pentru Constanța, fiind astfel finalizate mai multe proiecte de dezvoltare pentru aeroport.

„Vorbim despre proiecte care au valorat în final peste 100 de milioane de euro, 100 de milioane ce au intrat în acest județ, atât prin fonduri de stat, cât și europene.

Vă invit să începeți să călătoriți prin acest aeroport și să vedem împreună cum putem mări numărul de frecvențe de zbor, să dezvoltăm în continuare aeroportul!

Toate proiectele acestea au avut loc datorită faptului că am avut o mare susținere, constantă, din partea Ministerului Transporturilor“, a declarat directorul Bogdan Artagea.

Secretarul de stat Ionuț Scrioșteanu: Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu își consolidează poziția de punct strategic

Ionuț Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vorbit, la rândul său, despre faptul că seria de proiecte implementate la Aeroportul Internațional Kogălncieanu consolidează poziția strategică a acestuia în securitatea României și în parteneriatul transatlantic.

„Aș dori să încep discursul meu prin a adresa mulțumiri.

Astfel, adresez mulțumiri conducerii Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu Constanța pentru că a terminat aceste proiecte, prin care este consolidată poziția aeroportului ca un punct strategic important în securitatea României și în parteneriatul transatlantic pe care îl avem

Mulțumesc și constructorilor și parteneriatului cu Consiliul Județean Constanța, un partener foarte bun.

Îi îndemn pe toți cei care vor folosi acest aeroport să știe că îl pot folosi în siguranță“, a spus secretarul de stat, arătând că Ministerul Transporturilor nu a construit doar autostrăzi, ci s-a preocupat și de transportul aerian.

Președintele CJC Florin Mitroi: „Constanța este o poartă de intrare în România“

La rândul său, președintele CJC Florin Mitroi a declarat că se bucură că participă la acest eveniment în calitate de gazdă:

„Constanța este o poartă de intrare în România! Îi felicit pe toți cei care au lucrat la acest proiect și vreau să vă spun că nu ne vom opri aici, chiar dacă Consiliul Județean Constanța are doar 20%, vreau să vă spun că împreună, uniți, vom face lucruri bune, care să conteze pentru cetățenii județului Constanța, dar și pentru cei din restul țării.

Aș vrea să profit de ocazie și să îi rog pe reprezentanții autorității centrale prezenți astăzi aici să nu uite de proiectele importante pentru județul Constanța, dar și pentru restul țării, mă refer la Drumul Expres Constanța – Techirghiol, dar și la cel Constanța – Tulcea.

Conflictele nu aduc nimic bun, este un moment să fim uniți, să fim cerebrali, să fim prieteni în interesul cetățenilor, cu atât mai mult cu cât avem un război la graniță și avem nevoie de unitate“, a declarat președintele CJC Florin Mitroi.

Vergil Chițac: „Dezvoltarea acestui aeroport înseamnă vizibilitate mai mare pentru România“

Ulterior, a luat cuvântul primarul Constanței, Vergil Chițac.

„Acest terminal reprezintă o investiție în mobilitate, în economie, în securitatea noastră și în viitorul comunității.

Dezvoltarea acestui aeroport înseamnă oportunități pentru business, pentru investiții, pentru dezvoltarea economică, mai multe legături cu Europa și cu restul lumii, mai multă vizibilitate pentru țara noastră.

Zona noastră a devenit în actualul context mult mai importantă pentru întreg restul lumii.

Eu estimez că, după terminarea războiului, iar Ucraina, cred eu, își va păstra statalitatea și integritatea ca stat, Portul Constanța va deveni un hub pentru reconstrucția Ucrainei, iar alături de Aeroportul Kogălniceanu fac ca această zonă să fie foarte importantă.

Astfel de proiecte și investiții nu apar peste noapte, sunt rezultatul unei munci susținute și îi felicit pe toți cei ce au luat parte la ea“, a declarat primarul Vergil Chițac.

Ancuța Belu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu: „Istoria localității noastre s-a format în jurul acestui aeroport“

La rândul său, Ancuța Belu, primarul comunei Mihail Kgălncieanu, a subliniat în discursul său importanța acestei investiții pentru întreaga comunitate din Mihail Kogălncieanu.

„Este o deosebită onoare să mă aflu aici în acest moment de referință de inagurare a terminalului Aeroportului Mihail Kogălniceanu.

Prezența dumneavoastră aici arată că astăzi nu este vorba doar despre inaugurarea unui nou terminal: este un nou început pentru Mihail Kogălncieanu, este un nou început pentru juedțul Constanța.

Este adevărat că istoria localității noastre s-a format în jurul acestui aeroport.

Este, poate, instituția în care cei mai mulți cetățeni din Mihail Kogălniceanu își desfășoară activitatea și își întrețin familiile.

Felicit echipa de conducere a aeroportului, pentru că, atunci când există determinare, voință și, de ce nu, dorința de a dezvolta locul și de a sfinți locul în care-ți edsfășori activitatea există aceste rezultate.

În calitate de reprezentant al comunității, știu cât de greu este să duci și să implementezi un proiect.

Mulțumesc tuturor reprezentanților Guvernului care au susținut demararea acestui proiect și continuarea lui.

Este adevărat că, fiind o investiție foarte mare, s-a desfășurat pe o perioadă îndelungă  și dorită de noi, atât ca localitate, cât și ca județ.

Voi profita de moment, pentru a face un apel la domnul președinte al Consiliului Județean, la domnul primar, la domnul deputat Marian Crușoveanu și către toți reprezentanții Ministerului Transporturilor, de a ajuta județul Constanța și de a fructifica oportunitatea pe care acesta o are, de a deține aeroport, port și alte facilități ce conturează o putere economică sporită“, a declarat primarul Ancuța Belu.

Bogdan Mândrescu, directorul Companiei Naționale Aeroporturi București: „Este o muncă susținută“

„Este un proiect care a pornit pe ultima sută, cu trei luni înainte de a se închide perioada de finanțare, trebuie să recunoaște munca și eforturile conjugate depuse de Direcția Fonduri Europene din Ministerul Transporturilor și aș vrea să le mulțumesc specialiștilor care lucrează acolo“, a spus directorul.

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu

Totodată, acesta a adăugat:

„Mă bucur să văd atâția oameni aici, felicit conducerea Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu și mă bucur că ne putem întâlni și în astfel de ocazii, să putem discuta și despre proiecte“.

Operațiunile civile, suspendate pentru relocarea tehnicii

Amintim, operațiunile civile pe Aeroportul Mihail Kogălniceanu vor fi oprite timp de 32 de ore și 30 de minute, în perioada 20 martie – 21 martie 2026.

Reprezentanții Aeroportului Internațional Mihail Kogălniceanu au explicat referitor la acest demers că „închiderea temporară are că scop relocarea tehnicii din terminalul provizoriu în noul terminal și stabilirea conexiunilor informatice, toate fiind acțiuni premergătoare operaționalizării noului terminal de pasageri“.

Aeroportul Internțional Mihail Kogălniceanu

Terminal-Pasageri-Kogălniceanu (1)

Terminal-Pasageri-Kogălniceanu (1)

Terminal-Pasageri-Kogălniceanu (1)

Terminal-Pasageri-Kogălniceanu (1)

Terminal-Pasageri-Kogălniceanu (1)

OBSERVAȚII:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Citește și:

Aeroportul Mihail Kogălniceanu SUSPENDĂ, temporar, traficul aerian civil: Iată motivul

Etichete:

  • Vergil Chitac
  • Bogdan Artagea
  • Gigi Valentin Ștefan
  • Cornel Georgian Mototolea
  • George Munteanu
  • Mariana Gâju
  • nou terminal pasageri aeroport Mihail Kogălniceanu
  • Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu
  • Ionuț Scrioșteanu
  • Aeroportul Mihail Kogălniceanu
  • Ancuța Belu
  • Florin Mitroi
  • Răzvan Filipescu
Articole similare

Cultură

ÎPS Teodosie, prezent la festivitățile organizate de Ziua Drapelului! Arhiepiscopul va binecuvânta steagul de la Comandanmentul Flotei, pe faleza C... 25.06.2026

ÎPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, va participa mâine dimineață, 26 iunie 2026, la festivitățile organizate de Ziua Drapelului, care se vor desfășura pe faleza din Constanța. Potrivit reprezentanților Arhiepiscopiei Tomisului, de la ora 9.00, Înaltpreasfinția Sa Teodosie va binecuvânta drapelul național ce …

Justiție

OFICIAL Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia! Cât durează noua delegare 25.06.2026

Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia, a decis astăzi, 25 iunie 2026, cu unanimitate, Consiliul Superior al Magistraturii! Propunerea privind prelungirea delegării magistratului Geilan Ibraim în funcția de conducere a fost analizată astăzi în cadrul ședinței Secției pentru Judecători a …

Știrile zilei

VIDEO Ce spun polițistul și jandarmul care au scos din foc 8 butelii ce puteau exploda în orice moment, într-un incendiu la o terasă din Mamaia 25.06.2026

Cosmin, de la Poliția Orașului Năvodari, și Alexandru, de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Mihail Kogălniceanu Constanța sunt cei doi eroi care, fără să stea pe gânduri, au scos singuri din foc opt butelii ce puteau exploda în orice moment, …

De la același autor

Cultură

ÎPS Teodosie, prezent la festivitățile organizate de Ziua Drapelului! Arhiepiscopul va binecuvânta steagul de la Comandanmentul Flotei, pe faleza C... 25.06.2026

ÎPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, va participa mâine dimineață, 26 iunie 2026, la festivitățile organizate de Ziua Drapelului, care se vor desfășura pe faleza din Constanța. Potrivit reprezentanților Arhiepiscopiei Tomisului, de la ora 9.00, Înaltpreasfinția Sa Teodosie va binecuvânta drapelul național ce …

Justiție

OFICIAL Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia! Cât durează noua delegare 25.06.2026

Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia, a decis astăzi, 25 iunie 2026, cu unanimitate, Consiliul Superior al Magistraturii! Propunerea privind prelungirea delegării magistratului Geilan Ibraim în funcția de conducere a fost analizată astăzi în cadrul ședinței Secției pentru Judecători a …

Știrile zilei

VIDEO Ce spun polițistul și jandarmul care au scos din foc 8 butelii ce puteau exploda în orice moment, într-un incendiu la o terasă din Mamaia 25.06.2026

Cosmin, de la Poliția Orașului Năvodari, și Alexandru, de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Mihail Kogălniceanu Constanța sunt cei doi eroi care, fără să stea pe gânduri, au scos singuri din foc opt butelii ce puteau exploda în orice moment, …

Lăsați un mesaj Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri
ÎPS Teodosie, prezent la festivitățile organizate de Ziua Drapelului! Arhiepiscopul va binecuvânta steagul de la Comandanmentul Flotei, pe faleza Constanței

Cultură

ÎPS Teodosie, prezent la festivitățile organizate de Ziua Drapelului! Arhiepiscopul va binecuvânta steagul de la Comandanmentul Flotei, pe faleza Constanței 25.06.2026
OFICIAL Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia! Cât durează noua delegare

Justiție

OFICIAL Judecătoarea Geilan Ibraim rămâne vicepreședintele Judecătoriei Medgidia! Cât durează noua delegare 25.06.2026
FOTO Elev al Colegiului de Arte Regina Maria, participant la cea de-a III-a ediție a Școlii de Vară PerformArt

Cultură

FOTO Elev al Colegiului de Arte Regina Maria, participant la cea de-a III-a ediție a Școlii de Vară PerformArt 25.06.2026
VIDEO Ce spun polițistul și jandarmul care au scos din foc 8 butelii ce puteau exploda în orice moment, într-un incendiu la o terasă din Mamaia

Știrile zilei

VIDEO Ce spun polițistul și jandarmul care au scos din foc 8 butelii ce puteau exploda în orice moment, într-un incendiu la o terasă din Mamaia 25.06.2026
Ce spune Nicușor Dan despre suspendarea sa din funcție: O chestiune foarte serioasă

Politic

Ce spune Nicușor Dan despre suspendarea sa din funcție: O chestiune foarte serioasă 25.06.2026
za-logo

Ziarul Amprenta reprezintă o publicație independentă în care cititorii din județul Constanța, dar și din împrejurimi, pot parcurge cele mai noi și interesante știri. Cititorii au la dispoziție articole de interes local și general, structurate în diferite secţiuni precum: Administrație locală, Politic, Economie, Sănătate, Agricultură, Cultură sau Sport. Încă de la înființare, misiunea noastră a fost aceea de a informa corect cititorii, contribuind astfel la dezvolatarea societăţii şi la formarea unei comunități puternice şi responsabile. Din Redacția Ziarului Amprenta fac parte jurnaliști responsabili și echidistanți, cu experiență în presa locală, care se străduiesc să ofere informații precise, echilibrate și verificate, respectând standardele etice și jurnalistice.

Contactați-ne: [email protected]
Redacția Termeni şi condiţii de utilizare Politica de confidențialitate Politica Cookies Politica EU GDPR

Ziarul Amprenta ©2026

Prin continuarea navigării pe ZiarulAmprenta.ro confirmi acceptarea termenilor și condițiilor de folosire. Citește: Termeni şi condiţii, Politica de Confidențialitate.