Ministerul Economiei, absent la Adunarea Generală pentru aprobarea ieșirii Damen din Șantierul Naval Mangalia

Știrile zilei
Ministerul Economiei, care deține pachetul majoritar de acțiuni la Șantierul 2 Mai Mangalia, nu a participat la Adunarea Generală a Acționarilor în cadrul căreia trebuiau aprobate documentele referitoare la retragerea Damen din Șantierul Naval Mangalia.
Evenimentul, programat pentru 17 martie 2025, nu a avut cvorumul necesar pentru a se desfășura, din cauza absenței reprezentanților ministerului, care dețin 93,89% din acțiuni. Astfel, ședința a fost reprogramată pentru 21 martie 2025.
În prezent, statul român, prin Șantierul 2 Mai Mangalia, controlează 51% din acțiunile Șantierului Naval Mangalia, iar compania olandeză Damen deține restul de 49%. În 2023, Damen a decis să rezilieze acordul de asociere semnat în 2018 cu statul român, din cauza modificărilor legislative care au afectat cadrul juridic al parteneriatului.
Potrivit noii legislații adoptate în 2023, companiile cu acționar majoritar de stat, dar control operațional privat, nu mai sunt exceptate de la reglementările privind guvernanța corporativă, ceea ce a dus la pierderea controlului operațional al Damen asupra șantierului.
În urma acestor schimbări, Damen a solicitat insolvența Șantierului Naval Mangalia în iunie 2024, iar procesul se află în curs de desfășurare la Tribunalul Constanța.
În 2018, Damen a preluat pachetul majoritar de acțiuni de la Daewoo și a fost de acord să cedeze 2% din acțiuni statului român, în schimbul controlului operațional al șantierului. După modificările legislative din 2023, compania olandeză a decis să rezilieze acordul, considerându-l neviabil.
De asemenea, în februarie 2024, 240 de angajați au fost concediați din cauza situației economice dificile, iar alți aproape 900 de angajați se află în șomaj tehnic de aproape un an. În acest context, sindicaliștii au subliniat necesitatea unei soluții rapide pentru salvarea șantierului și a locurilor de muncă. Liderul sindical Laurențiu Gobeajă a declarat că, pentru a preveni falimentul, este esențial ca statul și Damen să ajungă la un acord și ca statul român să identifice un investitor capabil să preia administrarea șantierului.
Sursă foto: Facebook
Citește si:
FOTO VIDEO Sindicaliștii de la Damen Mangalia pichetează Ambasada Olandei







