Urmările cazului Mădălina, tânăra care a murit după ce a născut într-un spital privat din Constanța: 20 de clinici au rămas fără aviz de funcționare

Știrile zilei
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, a anunțat că peste 20 de clinici și cabinete private care aveau cel puțin o sală de operație au rămas fără aviz de funcționare, iar alte peste 30 au fost sancționate administrativ, în urma controalelor declanșate la nivel național.
Controalele au pornit după moartea Mădălinei, tânăra din Giurgiu, de 29 de ani, care a decedat, pe 8 octombrie 2025, în urma unor complicaţii apărute după ce a născut într-un spital privat din municipiul Constanţa (Armonia), precum și după moartea copilei, de 2 ani, pe scaunul unui dentist din București.
Dosarul penal se află pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, iar în cauză se fac cercetări in rem, respectiv față de faptă, respectiv ucidere din culpă și că la acest moment procesual neu este vizată nicio persoană de anchetă.
Conform legislației în vigoare în România, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție. „Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăției sale printr-o hotărâre penală definitivă“ (Art. 4, alin. 1 Codul de procedură penală).
După decesul Mădălinei, Cristina Schipor, fosta șefă a Direcției de Sănătate Publică DSP Constanța, a fost demisă de ministrul Sănătății Alexandru Rogobete.
Recent, Cristina Schipor s-a adresat judecătorilor de la Curtea de Apel Constanța, cărora le-a solicitat să suspende ordinul emis de Ministerul Sănătății prin care a fost înlăturată din funcție.
Amintim, Mădălina, tânăra polițistă venită din Giurgiu pentru a naște la spitalul privat Armonia Hospital din Constanța, a murit la scurtă vreme după naștere, la data de 8 octombrie 2025.
În cauză, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța au deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele și împrejurările producerii decesului tinerei.
În urma tragediei, ministrul Sănătății Alexandru Rogobete a dispus efectuarea de controale și verificări atât la spitalul privat Armonia Hospital, cât și la Direcția de Sănătate Publică din Constanța.
Sursa foto: giurgiu-tribune.ro
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:




