Vânzarea Damen Mangalia se decide ASTĂZI, la Tribunalul Constanța, după 3 licitații FĂRĂ ofertanți! Ce solicită lichidatorul judiciar

Economie
Momente decisive la Tribunalul Constanța, instanță de la ai cărei judecători se așteaptă astăzi, 4 septembrie 2026, un deznodământ cu privire la vânzarea Damen Mangalia, după ce nu mai puțin de trei licitații publice, organizate de lichidatorul judiciar în tot atâtea luni, pentru vânzarea Șantierului Naval Mangalia au fost anulate din același motiv – lipsa ofertelor!

Apropiații Damen Mangalia și, de altfel, toți cei care își doresc ca activitatea în cel mai mare șantier naval din România să continue, arată că la baza impasului în care se află acum vânzarea Damen Mangalia s-ar afla însăși strategia de vânzare propusă și agreată de grupul olandez Damen Holding BV.
Mai exact, această strategie prevede faptul că vânzarea Șantierului Naval Mangalia nu se poate face decât printr-o licitație publică cu strigare, cu prețul în urcare, pornind de la valoarea de piață a șantierului, adică peste 184,04 milioane de euro, fiind necesar un minim de șase licitații publice, organizate în tot atâtea luni, înainte ca strategia să fie revizuite.
Dat fiind că în luna august s-a desfășurat cea de-a treia licitație publică ce a fost anulată în lipsa ofertelor depuse pentru cumpărarea Damen Mangalia, urmează ca judecătorii de la Secția a II-a Civilă a Tribunalului Constanța să analizeze astăzi, 4 septembrie 2026, solicitarea formulată încă din luna iunie 2026 de către lichidatorul judiciar al Damen Shipyards Mangalia SA, respectiv, compania CITR SPRL Filiala Constanța, de a putea fi organizate licitațiile în conformitate cu prevederile Codului de procedură civilă.
Astfel, spus pe scurt, în condițiile Codului de procedură civilă, prețul ar urma să fie diminuat de la o licitație la altă, cu un procent fix, în cazul neprezentării niciunei oferte.
Amintim, inițial, Tribunalul Constanța hotărâse ca solicitarea lichidatorului judiciar al Damen Mangalia să fie analizată la finele lunii septembrie 2026, adică la mai bine de trei luni de la înaintarea acesteia către instanță.
Săptămâna trecută, însă, judecătorii au admis cererea formulată de lichidatorul judiciar CITR SPRL Filiala Constanța pentru a fi judecată mai repede solicitarea sa și a se salva astfel prețios pentru Damen Mangalia, șantierul deteriorându-se progresiv și generând costuri suplimentare în tot timpul în care stă închis.
În aceste condiții, discuțiile urmează să se poarte astăzi, 4 septembrie 2026, de la ora 11.00, la Secția a II-a Civilă a Tribunalului Constanța, în dosarul 3753/118/2024.

Așa cum arătam și în edițiile anterioare, lichidatorul judiciar a precizat în cererea de judecarea mai repede a solicitării privind vânzarea Damen Mangalia că nu solicită anticiparea soluției pe fond, „ci doar analizarea cererii într-un termen util“, dată fiind „degradarea continuă a activului (nr., Damen Mangalia) și impactul negativ asupra gradului de recuperare a creanțelor“.
Ce a invocat lichidatorul judiciar pentru a convinge instanța să judece dosarul mai repede
Conform Încheierii de ședință din 24 august 2026, din dosarul ce vizează falimentul Damen Mangalia, „prin cererea de preschimbare a termenului de judecată din data de 18 august 2026, lichidatorul judiciar CITR SPRL Filiala Constanța a solicitat preschimbarea termenului de judecată stabilit pentru data de 28 septembrie 2026 și acordarea unui termen cât mai apropiat, în vederea soluționării cererii care are ca obiect valorificarea activului funcțional «Șantierul Naval Mangalia (nr, Damen Mangalia)»“.

Potrivit instanței, „în motivare, lichidatorul judiciar a solicitat încuviințarea valorificării activului debitoarei, Damen Shipyards Mangalia SA, în conformitate cu prevederile Codului de Procedură Civilă, vizând în special activul funcțional «Șantierul Naval Mangalia»“.
Astfel, în cerere, lichidatorul judiciar a precizat că „prin încheierea din 11 iunie 2026, instanța a prorogat discutarea cererii și a solicitat concluzii privind noțiunea de «termen rezonabil» conform art. 156 alin. (2) din CPCiv“.
Conform Tribunalului, lichidatorul a explicat că „nu solicită anticiparea soluției pe fond, ci doar analizarea cererii într-un termen util, deoarece trecerea timpului produce efecte negative asupra costurilor procedurii și asupra caracterului funcțional al activului“.
„Degradarea continuă“ a Damen Mangalia
Totodată, lichidatorul judiciar al Damen Mangalia „a mai precizat că menținerea termenului de judecată pentru 28 septembrie 2026 riscă să anuleze utilitatea practică a soluției, deoarece controlul judecătorului-sindic trebuie să fie efectiv și exercitat într-un moment în care măsura solicitată mai poate produce efecte reale“.
„Lichidator judiciara a expus faptul că, potrivit hotărârii adunării creditorilor din 26 mai 2026, s-a dispus valorificarea activului prin șase licitații succesive, însă până în prezent nu s-a înscris niciun participant“, după cum se arată în Încheierea Tribunalului Constanța prin care a fost devansat termenul din falimentul Damen Mangalia.
Mai departe, lichidatorul judiciar CITR SPRL Filiala Constanța „a invocat faptul că urgența nu derivă doar din lipsa de ofertanți, ci din degradarea continuă a activului și impactul negativ asupra gradului de recuperare a creanțelor“.
Costuri de conservare estimate la peste 2,45 milioane de euro până la finalul anului, riscul expirării certificatelor
Alte aspecte deosebit de importante pe care lichidatorul judiciar le-a adus în atenția judecătorului sindic ce analizează falimentul Damen Mangalia au ținut de costurile lunare de conservare, ce au fost estimate la o sumă de peste 2,45 milioane de euro până la finalul anului, dar și de riscul expirării certificatelor și, totodată, de pierderea personalului calificat.
Conform Tribunalului Constanța, „în continuare, s-a arătat că amânarea analizei produce consecințe concrete, precum suportarea unor costuri lunare de conservare estimate la 2.459.078 euro până la finalul anului, riscul expirării certificărilor și pierderea potențialilor cumpărători“.
În aceeași ordine de idei, lichidatorul judiciar al Damen Mangalia „a mai subliniat că inactivitatea determină dispersarea personalului calificat și pierderea know-how-ului operațional, ceea ce diminuează atractivitatea șantierului ca ansamblu funcțional“.
„Potrivit acesteia, epuizarea formală a celor șase licitații nu poate justifica amânarea analizei, deoarece termenul rezonabil trebuie apreciat în concret, raportat la natura activului și riscurile tehnice“, a explicat lichidatorul judiciar.
Există o ofertă neangajantă pentru Damen Mangalia, condiționată de accesul rapid la șantier
Printre argumentele prezentate de lichidatorul judiciar în fața judecătorului sindic s-a aflat și cel care vizează existența unei oferte neangajante pentru șantier, din partea unui investitor, însă oferta respectivă este condiționată de un acces rapid la șantierul Damen Mangalia și un calendar de producție strict.
Astfel, conform Tribunalului Constanța, lichidatorul judiciar al Damen Mangalia, CITR SPRL Filiala Constanța, „a relatat că a primit o ofertă neangajantă din partea NVL B.V. & Co. KG / Rheinmetall NVL și (….) S.A., însă interesul acestora este condiționat de un acces rapid la șantier și de un calendar de producție strict“.
„Lichidatorul judiciar a precizat că «Șantierul Naval Mangalia» este un ansamblu industrial complex, cu peste 13.000 de mijloace fixe, care necesită mentenanță preventivă constantă pentru a nu fi transformat într-un simplu cumul de bunuri“, după cum se arată în motivarea Încheierii Tribunalului Constanța.
Conform sursei citate, „totodată, acesta menționat că resursele financiare ale debitoarei sunt insuficiente, estimând un deficit de lichiditate de aproximativ 1.502.449 euro până la finalul perioadei analizate“.
„De asemenea, a subliniat că acest deficit afectează direct masa credală și că menținerea personalului minim de conservare devine dificilă în lipsa fondurilor. În final, lichidatorul judiciar a concluzionat că nejudecarea cererii într-un termen apropiat va conduce la agravarea situației de fapt, transformând analiza instanței într-un exercițiu formal asupra unei situații deja degradate“, după cum se menționează în Încheierea ce vizează Damen Mangalia.
Potrivit Tribunalului, lichidatorul judiciar „a mai susținut că preschimbarea termenului nu produce vătămare părților și nu afectează dreptul acestora de a formula apărări sau concluzii“.
La rândul său, judecătorul sindic a precizat că „analizând cererea de preschimbare a primului termen de judecată stabilit pentru cauza de faţă, constată următoarele: În drept, potrivit art.230 din Codul de Procedură Civilă, termenul de judecată poate fi preschimbat pentru motive temeinice, astfel că, având în vedere aspectele menţionate în cerere, instanţa va admite cererea şi va preschimba termenul de judecată acordat în cauză la data de 4 septembrie 2026, ora 11:00, pentru când vor fi citate părţile“.
În urma acestei decizii, falimentul Damen Mangalia și, practic, cererea lichidatorului judiciar ca șantierul să poată fi vândut în condițiile prevăzute de Codul de Procedură Civilă, vor fi judecate săptămâna viitoare.
Lichidatorul judiciar a cerut intervenția instanței pentru vânzarea șantierului încă din luna mai
Amintim, conform raportului de evaluare, valorile stabilite pentru Șantierul Naval Mangalia, cunoscut și ca Damen Mangalia sunt:
- Valoare piață (euro exclusiv TVA) – 184.045.760,63
- Valoare lichidare (euro exclusiv TVA) – 84.148.210
Așa cum arătam și în alte ediții, surse consultate anterior de Ziarul Amprenta au arătat că, în luna mai 2026, înainte de aprobarea Strategiei actuale de valorificare – propusă și agreată de grupul Damen – lichidatorul judiciar a adus la cunoștința Tribunalului Constanța faptul că nu fuseseră aprobate de creditori nici propunerile separate de vânzare, nici propunerea din planul de reorganizare, lipsa aprobării fiind determinată fie de lipsa de cvorum, fie de voturile negative exprimate în cadrul Adunării Creditorilor (amintim aici faptul că, la Adunarea Creditorilor, votul covârșitor vine din partea grupului olandez Damen, care a exprimat un vot negativ atât cu privire la Planul de reorganizare, cât și cu privire la Strategia de vânzare propusă anterior).
În aceste condiții, au explicat anterior sursele pentru Ziarul Amprenta, mecanismul aplicat de obicei de valorificare (vânzare) prin regulament aprobat de Adunarea Creditorilor ar fi devenit inaplicabil, ajungându-se la un blocaj.

Damen Mangalia Sursa foto: CITR SPRL
Judecătorilor de la Tribunalul Constanța li s-a adus astfel la cunoștință de către lichidatorul judiciar că, având în vedere natura industrială și caracterul de activ funcțional integrat al „Șantierului Naval Mangalia”, importanța sa economică și strategică, precum și riscurile certe de depreciere, acumularea de datorii curente și creșterea costurilor de conservare în cazul amânării valorificării, menținerea activului în patrimoniul debitoarei, fără valorificare, este de natură să afecteze direct masa credală prin pierderea utilității economice a ansamblului, dar și a activului în sine, prin depreciere constantă.
În aceste condiții, valorificarea activului ca ansamblu funcțional se impune ca măsură necesară și urgentă în cadrul procedurii falimentului, reprezentând modalitatea adecvată de maximizare a valorii bunurilor și de protejare a intereselor creditorilor.
Acum, însă, rămâne de văzut dacă la termenul de săptămâna viitoare, judecătorul sindic va aproba cererea lichidatorului judiciar de valorificare a șantierului Damen Mangalia în conformitate cu prevederile Codului de Procedură Civilă.
Sursa foto 1 (Paul Dieter Cîrlănaru – CEO CITR SPRL și Florin Constantin – senior partner CITR SPRL, managerul proiectului insolvenței Damen Shipyards Mangalia SA prezenți în Șantierul Naval Mangalia, după neaprobarea Planului de reorganizare, acțiune ce a dus la declanșarea falimentului): Youtube.com
OBSERVAȚII:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:







